Antrenman Programı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Bildiğimiz üzere vücut geliştirme beslenme , motivasyon ve antrenman programı üzerine kurulu.Bu antrenman programları  elbette önemli hareketlerin yapılışı , hareketlerin süreleri sıraları vb gibi.

Antrenman Programı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli ?

Antrenman programı uygularken en az  1 aylık bir süre tanımalısınız vücudunuza , onu bu rutine veya değişikliğe alıştırmalısınız. Bedeniniz alıştığı anda  programınızda  değişikliğe gitmelisiniz eğer hızlı bir gelişim istiyorsanız. Programları uygularken bir aylık bir süre tanımalısınız vücudunuza, onu bu rutine alıştırmalısınız. Programlarda değişiklik yaparak gelişimi artırırsınız.

Mesela, Uyguladığınız programda  hafta içinde yerleri değiştirebilirsiniz örneğin pazartesi göğüs çalıştınız artık 1 ay oldu bir daha ki ay  pazartesi bacak çalıştırabilir göğüs gününü başka bir gün içinde  çalıştırabilirsiniz.Ya da Program içinde  uyguladığınız hareketleri değiştirebilirsiniz örneğin , ilk ay leg press yaptınız  2. ayda  squat yapabilirsiniz yada  daha farklı hareketler uygulayarak kaslarınız şaşırtmalı belirli bir rutin içine sokmamalısınız.

Bedeniniz bu rutin içine daldığında  kaslarınızda yapacağınız gerilim hesaplanır ve aynı gün içinde vücut kendini onun için hazırlar ve gelişim yavaşlar ama  siz vücudunuz buna alışmadan  değişikliğe giderseniz kas hafızası belirlenmez  ve gelişim hızı daha  yüksek  olur.

Peki  her antrenmanda  farklı hareket uygulasak nasıl olur ? derseniz vücudunuz kısa süre içinde ki değişikliklere düzgün tepkiler veremez  çünkü beslenme ve dinlenme faktörleri çok büyük rol oynar zaten birbirine eşit hareketler bulamazsınız yada  aynı bölgeyi çalıştıran ama  etrafında ki kasları tetikleyen hareketler işinizi zorlaştırır o yüzden her antrenmanda farklı hareket uygulamanızı tavsiye etmiyoruz.Programlarınızı ortalama 1 ay veya 6- 7 hafta sonra değişikliğe gitmeyi deneyin ve uyguladığınız hareketleri , antrenman günlerinizi ve yediklerinizi  içtiklerinizi  değiştirin.Kendinizi şoklayın vücudunuz  buna  çok güzel tepkiler verecektir.

Sporla Kalın !

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


nine − 1 =