Antrenmandan Önce Esnetme Hareketleri

antrenmandan önce esneme

Antrenmandan Önce Esnetme  Hareketleri

Isınma vücudunuzu  ağırlık kaldırmaya  yada  farklı antrenmanlara  alıştırmaya sinirleri uyandırmak için  önemlidir.Çoğu kişi ısınmadan spor yaptığı için spor hayatı biter nedeni ise kasları uyandırmadan esnetmeden ağır kaldırmak yada koşmaktır. Isınma hareketlerine  geçmeden  önce , uzun  ve  kısa  kas liflerine  uygun ısınma  hareketleri uygulanmalıdır.

Isınma da ilk aşama kan dolaşımını hızlandırmak olacak.Kan dolaşımını hızlandırmak vücudun bütün bölgelerine kan pompalamak sinirleri uyandırmak ve istenmeyecek bir zararı  engeller.İp atlayarak yada  koşu bandında tempolu bir yürüyüş  ile yapılabilir. Bu aktiviteleri yaparken abartmamakta  fayda vardır. Antrenman  için ısınıyoruz, unutmayın. Bu yüzden ısınmaya  ihtiyaç duyuyoruz.

Kan dolaşımı hızlandığına göre  artık dinamik  esnetme hareketlerine geçebiliriz.Dinamik esnetme hareketleri , eklemlerin , beynin , kasların , ve sinirlerin uyarılmasına aktif hale gelmesini sağlar.Bazı hareketler ise ısınmak için hafif ağırlık ile tekrar yapmakta  fayda vardır , örneğin squat  yada deadlift bu hareketler de  ağır kaldırıyorsanız öncelikle hafif ağırlıklar ile tekrar yapmalı ve sinir sisteminizi uyarmalısınız.

Gelelim Dinamik Esnetme Hareketlerine :

Dinamik esnetme - Jumping Jack

Jumping Jack


 

Quad Stretch

Dinamik esnetme -Quad stretch

Quad Stretch


Dinamik Esnetme - Lunge

Lunge


Dinamik esnetme- Russian Twist

Russian  Twist


esneme hareketleri

Ve genel olarak ısınma Hareketleri

Sporla Kalın !

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


thirteen − 4 =