Antrenmanda Yapılan Hatalar

antrenmanda yapılan hatalar

Antrenmanda Yapılan Hatalar

İlk olarak çok sakıncalı olan antrenmana ısınmadan başlamaktır. Antrenmandan  önce  nasıl ısınmalıyız ?

  • Isınmadan antrenmana başlamak sakatlanma olanağını yükseltir.En çok sakatlanma riski olan bölge ise omuzdur çünkü üst vücut antrenmanlarının çoğu hareketinde yardımcı kas grubudur.Fakat antrenmandan hemen önce en az 10 dakika ısınarak bu sakatlığı önleyebilirsiniz.
  • Isınan kas daha fazla gerilebilmekte ve bunun ötesinde daha çabuk kasılabilmektedir. Aynı zamanda hedef eklemleri ve merkezi sisteminizi de yapacağınız antrenmana hazırlayabilirsiniz.
  • Antrenman yapmayı planladığınız bölgenin ilk hareketini hafif bir ağırlıkta başlayıp daha sonrasında gereken ağırlıkta girebilirsiniz.İkinci hareket ve sonrasında ki hareketler için ısınmaya gerek yoktur.
  • Sonuç olarak antrenmana ısınarak başlayıp hem sakatlanmayı önlüyoruz hemde antrenmanımızı daha verimli geçiriyoruz.

Yaptığınız antrenman kaliteli olsun arkadaşlar.Spor esnasında telefon veya başka bir aletle meşgul olmak konsantrasyonunuzu tamamen dağıtır ve  hata ve  sakatlanmalara  sebep olabilir.Kaçıncı sette kaldığınız unutursunuz ve kendinizi bir türlü tam anlamıyla spora veremezsiniz ve  bu da  aslında  bir spor  yaparken  yapılan bir hatadır konsantrasyon ve dikkat önemlidir .Set araları dinlemeleri max. 1-1.5 dk olmalıdır fakat elinizde olan telefon sayesinde bunun farkında olamazsınız.Bizim size tavsiyemiz spora başlamadan önce telefonunuzu kapatmanız veya dolapta bırakmanız.Hedefe tam konsantrasyon kitlenin arkadaşlar,sanki son kez spor yapıyormuş gibi,dünden daha iyi olabilmek için .Antrenman sonunda kollarınızı kaldırmakta zorlanmalısınız. Antrenman  da yapılan hatalar , genellikle  büyük sakatlanmalara  sebep olabilir bu yüzden  dikkat etmek sizin  yararınıza.

Spor salonlarında hocalarınızın verdiği programın dışına çıkmak.Arkadaşlar sizleri en iyi anlayan ne arkadaşınız,ne de İnternet alemindeki hocalardır.Sizi en iyi anlayabilecek kişiler spor salonunda ki hocalarınızdır. Onların verdiği programın çıkmayın.Sağınızda solunuzda gördüğünüz ileri seviye kişilerin hareketleri onlara uygundur size değil,size en uygun olanı hocanızın size verdiğidir.Her hareketin çalıştırdığı yerler değişiklik gösterebilir.O seviyede çalışmak vücudunuza zarar verebilir buda sizin gelişmenizi aksatabilir.Sonuçta sizin genetik yapınızın farkında olan ve eksik olup geliştirmeniz gereken bölgelerinizi sizi gören hocalarınız bilir.

Ego yapmayın !!

Antrenman  hataları konusunda  , çok antrenman  yapmak ve daha  az  beslenmek  başlıca  hatadır.Bu yüzden beslenme konusunda da  hatalara  yer  vermemeye  çalışın.Örneğin her gün spor yapmak, bilinen  en büyük hatalardan birisidir.

Antrenman da  yapılan hataların ve  sakatlanmaların  çoğu ego yüzündendir bu yüzden  ego yapmayın bilinçli bir spor hayatını tercih edin.Bu sayede  daha  uzun ömürlü spor hayatı daha  kaliteli yaşam seviyesi.Kaliteli beslenin ve  düzenli antrenman yapın zaten vücudunuz  sizi hediyelere  boğacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


12 − 3 =