Aşırı Antrenman Sendromu(Overtraining) Nedir ?Belirtileri Nelerdir ?

Aşırı Antrenman Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Overtraining Nedir ?Belirtileri Nelerdir ?

Bilim adamlarına  göre  yapılan antrenman 45 dakikayı geçmemelidir.Bunun sebebi spor yaparken vücudunuz anabolik bir durum olan testosteron salgılar tam 45 dakika sonra  testosteron seviyeniz düşer ve katabolik bir durum meydana gelmeye  başlar bu sürede kortizol hormonu  yani stres hormonu artar ve katabolik durum meydana gelir vücudunuz için olumsuz  ve gelişmeye değil yıkıma  sebep olur bu durum.

Öncelikle bizce  overtraining olayını  salonda  kaldığınız süre değil antrenman  yoğunluğunuz ve programınız ile ilgilidir.

Eğer siz 45 dakika antrenman yaptıktan sonra kendinizi bitik yorgun ve  kaslarınızı  çalıştırmış hissediyorsanız , buradan sonra ki yapacağınız antrenmanlar  sizin düşmanınızdır.Bu durum vücudunu daha  tanımamış yeni başlayan  sporcular  için geçerli değildir.Özetleyecek olursak ,Aşırı antrenman  sendromu , genel olarak kişinin  antrenmanlarını sürdürmek için gerekli olan kararlılık, heves,motivasyon ,ruhsal ve fiziksel yeterliliklerinden yoksun hale  gelmesi olarak tanımlanabilir.

Peki Belirtileri Nelerdir ?

Belirtiler çok yoğun şekilde yaşanır eğer belirtiler  uzun  süreler boyunca  devam ederse antrenman yoğunluğu azaltılmalıdır.

  • Sürekli yoğun kas ağrıları
  • Bitkinlik Halsizlik
  • Asabiyet
  • Bağışıklık Sisteminde  zayıflama
  • Kalp ritminde  değişkenlik
  • Antrenmanlara  karşı bir isteksizlik
  • Dikkat kaybı odaklanma sorunu

Overtraining yaşayan  kişi spora biraz ara vermeli protein ve enerji bakımından yeterli beslendiğinden  emin olmalı ve  ortalama  7 – 10 saat uyumaya özen göstermelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


sixteen − 11 =