Atrofi Nedir ? Hipertrofi Nedir ?

Hipertrofi Nedir?
Atrofi Nedir?

Atrofi ve Hipertrofi bir sağlık terimidir dimi kulak alışkanlığımız vardır çoğumuza yabancı gelmez. Vücudumuz yüz binlerce milyonlarca  hücreden oluşur çok gelişmiş ve benzersiz bir dengede  çalışır bu durumu sebep olan bir çok etken vardır şimdi ufaktan atrofi ve hipertrofi terimlerini açıklamaya çalışalım.

Vücut Geliştirme ve Fitness için yani biz sporcular için önemli terimlerden olan bu iki terim , vücudumuz da ki değişikliklere  deniyor diyebiliriz. Örneğin biceps ve triceps antrenmanları sonucunda  kollarınız da gözle görülür şekilde büyüme elde ettiniz işte bunun adı hipertrofi  buna  yakın örneklerle devam etmeden  önce  gerekli olan açıklama ve örnekleri tartışalım.

Hipertrofi Nedir ?

Bir doku  , organ yada hücrenin çoğalması , büyümesi demektir. Bu gelişme büyüme desteklemek için hormonsal  salgılama ile gerçekleşir. Örneğin sıkı ve yoğun bacak antrenmanları yaparak büyüme ve testosteron hormonunu tetikleyerek daha sağlıklı ve hacimli kas kütlesine sahip olabilirsiniz. Testosteron hormonu büyümeyi ve erkeklik hormonu olduğu için kas  gelişimini destekler  testosteron hormonunu arttırmak için  yoğun bacak antrenmanlarını programlarınızdan  eksik etmeyin.

Atrofi Nedir ?

Atrofi hipertrofinin tam tersi olup hiç istemediğimiz bir durumdur. Atrofi , normal yada  daha önce büyük olan bir organ yada  vücudun ufalması  ve küçülmesidir. Yine bu duruma sebep olan ve tetikleyen fiziksel  , ruhsal ve hormonsal olabilir , örneğin sol tarafınızı yada  sol bacağınızı zorla kullanmıyorsanız yani sol kolunuza  küsüp onu hareket ettirmiyor sanız önce  sinirleriniz ve o bölgedeki kan yavaşlar oradan alınan sinir sinyalleri zayıfladığı için daha  yavaş hareket etmeye başlar ve zamanla körelir ve hiç kullanılmayacak duruma gelebilir. Bu durum kas  kütlesi ve hacimde  görülür uzun süre  spor yapmamış dahi olsanız bir kaç ay içinde  bir anda  hacimlenen büyüyen kaslarınız  siz sporu bıraktığınız da atrofiye uğramış olur. fakat  daha  önce  spor yaptığınız için eski kas hafızası sayesinde  eski formunu daha  hızlı yakalar.Genel olarak hormonsal ve fiziksel olan bu iki durum amacınıza , beslenmenize göre  değişiklik gösterir evet hedefimiz her  zaman hipertrofi fakat fiziksel ruhsal ve beslenme gibi bir çok etken olduğu için istemediğimiz durumlar  meydana  gelebiliyor. Bunun önüne geçmek için daha  dikkatli ve bilinçli olmak ta fayda  var .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


3 × 5 =