Bazal Metabolizma Hızı Nedir ?

bazal metabolizma hızı nedir

Bazal Metabolizma

Spor yapan yapmayan  herkesin kulağına  tanıdık gelen bazal metabolizma ve  hız hesaplamadan  bahsedeceğiz. Aslında bazal metabolizmadan  önce metabolizmanın açıklamasını yapmak daha  doğru olur. Metabolizma , canlılar yaşamak  için onların istekleri dışında gerçekleşen kimyasal tepkimeler ve iyileşme gibi durumların  tümüne  denebilir.

Bazal metabolizma ise , uyku yani dinlenme sırasında yine  hayatın sürdürülmesi için gerekli olan tepkimelere ve olaylara denir. Bazal metabolizmaya , 12 saatlik kalori ihtiyacımız diyebiliriz. Bazal metabolizma  hızını , vücut ağırlığına , yaşına ve  boyuna  göre  hesaplanabilir. Bildiğimiz gibi yüksek  seviyelerde  protein tüketen sporcular olduğumuz için daha  yüksek kalorilere  ihtiyaç duyarız. Metabolizmanın hızlanması  yağ yakıcı etki yarattığı için aynı şekilde  yağ yakımına destek olur.

Kafein , yeşil çay ve  kahve  gibi besinler metabolizma hızını arttıracağından yağ yakmak için yardımcı bir olgudur. Aslında  güne  ne kadar dinlenmiş kalkıyorsak  o kadar hızlı bir bazal metabolizma hızınız var demektir. Güne  daha yorgun  uyanmak daha  yavaş iyileşiyor tam dinlenemiyoruz anlamına  gelir.


Nasıl hızlandırabiliriz?

Yukarıda  da  bahsettiğimiz gibi yağ yakımına  yardımcı besinler tüketerek bu  hızı arttırabiliriz. Sadece kahve  içerek ve  salata yiyerek  bu hızı yüksek  düzeylerde arttıramazsınız. Bunların yanında  antrenmanlara ve  kardiyovasküler antrenmanlar eklemek daha hızlı ve yararlı olacaktır. İnterval antrenmanlar sayesinde  gün içinde  spordan sonra ve  gün içinde  metabolizma hızı  artacaktır. Hormonsal problemlerde hızın  artmasına yada  hızın  yavaşlamasına  sebep olabilir. Yine  üstünde  durmamamız  gereken  şey fiziksel aktiviteler. Vazgeçilmez antrenmanlar  olmadan  hiç bir şey olmaz ne  kadar  aktif ciğerler  ve  dolaşım o kadar  çok yağ yakımı ve  metabolizma  hızı  demektir.

Nasıl hesaplanır?

Hesaplamak  için pratik bir yöntem  vardır bunun yanında daha  detaylı  olarak da  bulunabilir. En pratik hesaplama  yöntemi ;

Kadınlar  için : kilo x 24x 0,95

Erkekler İçin : kilo x 24 x 1

Ortalama sonuçları veriyor ancak daha  detaylı hesaplama için bir araç kullanmak  gerek bunu da araştırabilirsiniz. Sporla Kalın.!

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 × two =