Belirgin Kaslar İçin Uzak Durmanız Gerekenler

belirgin kaslar için uzak durmanız gerekenler

Uzun bir süre  bulk yaptınız..  bunun yanında  yeterince  kilo ve ve kas  kütlesi de  elde ettiniz vücudunuz pirinç , tavuk göğüsü ,yumurta gibi sağlıklı ve temiz besinlerle dolu arttık sıra yağ yakmaya  ve metabolizma hızlandırmaya geldi.Ya da  bulk yapmadan belirli bir kas  kütlesini örneğin karın kasları veya kol kaslarını daha  belirgin ve çarpıcı bir hale getirmek istiyorsunuz.  Antrenman konusunda  söyleyebileceğimiz zaten kasın belirgin olması için kas hücrelerinin parçalı olması gerekir.

Gelelim  Belirgin Kaslar İçin Uzak Durmanız Gereken Yiyeceklere !!

Rafine  Tahıl yani , Tahılın orijinal sağlıklı  besin değerlerinden   uzaklaşıp  örneğin sadece karbonhidrat içeren beyaz  ekmek gibi yada  beyaz  makarna  gibi Rafine edilmemiş besinler  bunların tam tersidir.

Rafine edilmemiş tahıl sağlıklı ve kompleks karbonhidrat içerir. Örneğin Tam buğday unlu ekmeğin besin değerlerinde  50 gr karbonhidrat bulunurken hemen altında protein  değerinde  8 gr  görürüz fakat beyaz  ekmek de  ise  şekere  yakın duruşu ile beyaz  un vardır ve  içinde  lif ve protein değerleri çok düşüktür.


Patates Kızartması !!

Patates içinde  yüksek  seviyede  nişasta  içerir bunu biliyoruz karbonhidrat değeri  ortalama 20 gramdır  aslında  patatesi haşlayıp yemek daha  karlı ve  sağlıklıdır , çünkü kızarmış yağ vücut  tarafından yüksek  enerji sağlayan sınıfına  girer bu yüzden  depolanır. Bu yüzden  kasların üzeri yağ ile  kaplanır  amacımız kas  göstermekse  hiç bir şekilde  yağı kızartmıyoruz.

İşlenmiş sucuk vb

İçlerinde  bir miktar et bulunan  bu ürünler  içinde  % 50 üzeri yağ tuz  vb besinler  vardır. Ve  bunları bildiğimiz üzere kızartıp yiyoruz az  önce ki kızartma  konusuna tekrar değinmiş olduk. Sadece  sucuk hayır  salam da  öyle günümüz salamların da  kırmızı etten bile  yapılsa  içerisinde  ki yağ oranı çok fazladır.

Alkol ve  Kola vb

Öncelikle  Alkol çok yüksek  seviyede  karbonhidrat içerir ve sağlığa zararlıdır. Kola   ve  meyveli sodalar  içinde ki yüksek  şeker  yüzünden  kas  gelişiminin önüne  geçer  gelişimi yavaşlatır. Yapılan bütün antrenmanı yavaşlatır ve  belki geriye bile götürebilir. Örneğin bu ve  diğer yukarıda bahsettiğimiz besinleri  tek bir  günde  bir kaç ay  ara ile  kendinize hediye  olarak yiyebilirsiniz.

Pasta  ve Kurabiyeler

Az önce  de  açıkladık yüksek  şeker ,  karbonhidrat ve  yağ  vücutta depolanır bu yüzden  kas  kütlesinin görüntüsü azalır diye bu yüzden  bunlara  da  dikkat etmek gerekir. Yaptığınız  protein  kek veya  kurabiyeler  farklı tabi ki onları  istediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Özet  geçecek olursak daha  çok protein ve  temiz karbonhidrat , daha  az  kızarmış yağ ve  yüksek  enerjili sağlıksız  besinler. Yağ tüketiminizi çiğ almak daha  iyidir. Örneğin  Zeytin yağı damarları temizler ve  büyütür  damarların büyümesi demek kaslarımıza  daha  çok oksijen  ve  kan  gitmesi demektir bu sayede hem  estetik anlamda  gelişmiş hemde  kas  kütlemizi göstermiş oluruz.

Zeytin yağını dediğimiz  gibi çiğ yani kızartılmamış  şekilde  tüketmek gerek örneğin salatalarda   belirli miktarlarda dökebilir ve  tüketebilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


twelve − 2 =