Beslenme Programı nedir ? Nasıl olmalı ?

beslenme programı nedir nasıl olmalı

Beslenme Programı

Bildiğimiz gibi yaşamımızı devam ettirebilmek  için tüketmemiz gereken besinlere ihtiyaç vardır. Beslenme de tükettiğimiz besinlerin tümüne denir. Beslenme ve  vücut geliştirme arasında  çok sağlam  ve  güçlü bir bağ vardır. Bunu bilmeyen  bir kimse  ben  sporcuyum, ben  vücut geliştirmeciyim demesin yani buna  siz izin vermeyin. Beslenme  Vücut geliştirme de çok büyük önem arz eder. Beslenme  Programı , antrenmanlar gibi önem arz eder.

Beslenme  Programı ‘na geçmeden önce , neler  yemeli ve  nasıl geliştiğinizi bilmeniz gerekir. Bu yüzden  diğer beslenme  ve vücut geliştirme hakkında yazılan makalelere bakmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Beslenme programı, çok daha disiplinli ve  daha  bilgili bireylerin uygulaması  gereken bir programdır. Nedeni çok sıkı diyette olabilir bu program içinde  yada  tam tersi, bulk yani hacim dönemi içinde  olabilir öncelikle  bunları öğrenmeli bu program çok iyi acaba  işime yarar mı diye düşünmek yerine emin olup ne  işe yaradığını bilmeniz sizin faydanıza  olacaktır.


Beslenme  programı , için temel ihtiyaçları göz  önünde  bulundurmak  önemlidir.  Örneğin , Proteinler  hakkında  bilgi sahibi olunmalı. Biz biraz  değinelim , Protein ; kasların ta kendisidir. Siz antrenman sırasında kaslarınızı  yani proteinlerinizi yıkıma  uğratırsınız. Antrenman  sonrasında hemen  protein ihtiyacını gidermek için süt yada  tavuk göğsü yememizin nedeni budur. Bunun yanı sıra Karbonhidrat, protein gibi vazgeçilmez  bir besindir. Çünkü vücudumuz enerjiyi karbonhidratlardan elde eder. Küçük bir sıralama  yapalım daha net anlaşılması için, Kaslarınızı yaktınız, sonrasında protein tükettiniz, ve  bunu işleyecek enerjiye  ihtiyacınız var. Önce  antrenman  sonra yemek  yani tavuk, yanında  yada  sonrasında  karbonhidrat gerekli çoğu insan  protein olayına  çok abanırken  karbonhidratı boş bir şey mi gibi tüketmeyerek hata yapıyor.

Protein içerikli sağlıklı besinleri , Karbonhidrat mı ? Protein mi ? yazılarımızı okuyarak daha  anlaşılır ve  uzun açıklamaları bulabilirsiniz.Hedeflerinize Yönelik Programları seçmelisiniz.

Hedeflere yönelik beslenme  programı ?

Hedeflerinize yönelik beslenme  programı, sizin içinde  bulunduğunuz döneme ait programdır. Siz şun bulk döneminde iseniz. Bulk döneminde  aldınız protein kadar  karbonhidrat tercih edebilirsiniz. Nedeni bulk döneminde  hacim ön plandadır kimse sizin yağ oranınızla  ilgilenmez. Bulk döneminde  bol protein ve  karbonhidrat tüketmelisiniz. Böyle yaparak hedefinize uygun  beslenme programı yaratmış olursunuz. Bulk sonunda  aldığınız kalori fazlasını daha az  karbonhidrat ve  daha  çok protein ile  yakarsınız ve  ortaya  daha  define  ve  sıkı bir vücut  ortaya çıkar.

Şimdi örnekle oldukça  güzel açıklamalar yaptığımı düşünüyorum. Öncelikle hedeflerinizi belirlediğiniz varsayıyorum.

Beslenme  Programı Nasıl olmalı ?

Artık sıkı bir beslenmeye  odaklandıysanız, antrenman  programları gibi beslenmenize de bir düzen  katmalısınız. Bu programları günlük yada  haftalık yapabilirsiniz. Örneğin bir aylık ne  yiyeceğinizi seçmeniz yada  her hafta sabit şeyler yemeyi seçmeniz gibi. Artık programı kendiniz de yapabilirsiniz örnek olarak ;

 1.Gün

Sabah : yulaf ezmesi , peynir, tam buğday unlu ekmek

Ara öğün :   ton balığı , mevsim meyvesi

Öğle : köfte veya tavuk  , pirinç yada  bulgur pilavı

Akşam:  Sebze  yemeği

2. Gün

Sabah : 1 yada daha fazla yumurta ,tam buğday unlu ekmek, peynir

Öğle : tahıl yemeği , pilav

Ara öğün:  Kuruyemiş

Akşam : Tavuk göğüsü, pirinç pilavı

3. Gün

Sabah :  Beyaz peynir, meyve

Öğle : köfte,tam buğday unlu ekmek

Ara öğün:  mevsim meyvesi

Akşam : Ton balığı, Pirinç pilavı

Şimdilik bu sıralama  ve  programı kendinize ve bütçenize göre  değiştirmeniz elbette daha iyi ve  faydalı olacaktır. Ara öğünleri artıracak olursanız yağ yakımı hızlanır ama  ana  öğünlerde daha  az  yemeli ve  bütün gün aç kalmak yerine açlığı hiç hissetmeden atlata bilirsiniz. Ara öğünleri  istediğiniz ana  öğünlerin arasına  sıkıştıra bilirsiniz. Akşamları çok abartmadan  yemeniz sizin için daha  sağlıklı olacaktır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


4 + eighteen =