Biceps Nedir?(Ön Kol) Nasıl Geliştirilir?

biceps nedir

Biceps kelimesine kulağımız oldukça aşina. Gün içinde ve sosyal hayatımızda çok fazla duyuyoruz. Peki Biceps nedir? yada Biceps (Ön kol) nasıl geliştirilir? gibi sorulara yanıt olması için bu makalemizi özenle okumanızı tavsiye ediyorum.

Biceps Nedir?

Biceps, iki başlı omuz ile dirsek arasında kolun iç kısmında bulunan  tepeli kas grubudur. Biceps kası = ön kol yani pazı kasıdır. Bicepsler, oldukça iri ve göze çarpan kaslardır. Bu durum genetik faktörü ele alınınca biraz değişiklik gösterir fakat toplu ve sıkı olması daha  iri ve güçlü görünmesini sağlar. Bicepsler ufak kas gruplarıdır. Ufak oldukları için daha  hızlı bir iyileşme meydana  gelir.  Antrenmanlarda  sizi eğlendirir çünkü ufak kas grupları pump etkisinde oldukça iri ve büyük görünür buda bizlerde motive ve haz uyandırır.


Biceps Nasıl  Geliştirilir?

Biceps (ön kol) kaslarının ufak kas grupları olduklarını söylemiştik. Bu kas gruplarını geliştirmek için her zaman ki gibi egzersize ihtiyacımız var. Ön kol hakkında temel bilgiye  artık sahibiz. Ön kol geliştirmek için öncelikle kaslarımızı esnetmeliyiz, esneme daha  uzun görünümlü ve sağlıklı kaslar demektir. Esneme hareketleri her bölge için önemlidir fakat Ön kol kasları yeni başlayanlar için oldukça ufa görünebilir buda motivasyonu düşürür  esneme bu olayı ortadan kaldırır hemde sağlıklı kas kütlesi sağlar.

Biceps kasları izole hareketleri çok sever. İzole hareketler daha parçalı kaslar elde etmeyi sağlar. Temel kas kütlesi yapmak içinde  bileşik egzersizler şarttır. Öncelikle programlarda  bileşik egzersizlere yer vermek gerekir kas kütlesi yapmadan  bir şeye şekil veremezsiniz. Ön kol kası hacim aldıktan sonra, izole hareketleri de devreye daha  çok sokarak kaslarınızın daha estetik bir görünüme ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Egzersizleri kaslarınızı hissederek yaparsanız daha  çok fayda sağlarsınız. Ön kol kasları geliştirmek için daha  çok dumbell kullanırız. Dumbell ile yapılan curl hareketleri çok faydalıdır. Örnek olarak Preacher Curl , Hammer Curl ve varyasyonları  Ön kol kaslarında gelişmeyi en  üst seviyeye çıkarabilir.

Uzak Durulması Gereken Yiyecekler
Biceps Curl

Biceps kası, ufak kas grubu olduğu için antrenmanlarda  2 veya 3 egzersiz yeterli olur. Egzersizleri 3 -4 set 8-15 tekrar arasında yapılması uygundur. Belirlediğiniz antrenman çeşidine uygun ağırlıkları kullanmalı ve hedeflerinize uygun şekilde  hareket etmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


3 + nine =