Bilek Kası Geliştirme

bilek kası geliştirme

Bilek Kası Geliştirme

Bedenimizde göze çarpan önemli kas grupları vardır. Bunlar göğüs, kol ve sırt gibi estetik görünümü elde etmemizi sağlayan kas gruplarıdır. Bu makalemizde,  kol kasının bir parçası olan bilek kası inceleyip geliştirme hakkında ipuçları vereceğiz.

Bilek kası, ufak bir kas grubudur. Ufak kas grupları çabuk iyileşir bu yüzden antrenman programlarında haftada  iki gün bilek egzersizlerini uygulayarak daha  hızlı geliştirebilirsiniz. Temelde  basit bir kas grubudur aslında bilek kaslarını pek ayrı çalıştırmayız zaten biceps ve triceps antrenmanlarında aktif olarak çalışır. En basit olarak şınav egzersizin de bilek kası çalışır ve gelişir. Bilek egzersizlerini kol gününde yapmaya özen  gösterin bu sayede daha aktif ve daha  yıpranmış olacaktır. Bu yıpranmada  bir kaç gün sonra  çok daha  güçlü ve iri bilek kasları demektir.


Bilek kasları temelde iki bölüme ayrılabilir. Bilek iç ve dış olarak iki gruba ayrılabilir elin iç yüzeyinde bulunan iri ve toplu bilek kası iç, tam tersi elin dış yüzeyinde ve bileğin üstünü saran kas grubu ise dış olarak adlandırılabilir. Bileğin en  estetik ve göze çarpan kısmı iç kısmıdır bilek güreşinde rakibinizi yenmek için iç kısımı kullanırsınız. Tam tersi bileğiniz düşmeye başladığında ise bileğin dış kısmında ki kaslar devreye girer. Yani iki grup kas çalıştırarak bileklerinizi geliştirebilirsiniz.

Bilek Kası Nasıl Geliştirilir?

bilek makası vucutgelistirmetrcom
Bilek Geliştirme Makası

Bilek kası geliştirmek için tabii ki egzersiz şarttır. Evde bile geliştirmek mümkündür. Bilek kaslarınızı geliştirmek için bilek makaslarını kullanabilirsiniz. Bilek makasları iyi bir başlangıç olacaktır. Bunun yanı sıra  ağırlık kullanabilir ve dereceyi biraz daha arttırmak size kalır. Bilek kaslarının ufak kas grupları olduğunu söylemiştik bu yüzden  egzersiz sırasında daha  yavaş ve  kontrollü yapılmalıdır. Kontrollü egzersiz, kasa daha  çok oksijen taşınmasını ve  daha çok kasın aktif olarak çalışmasını sağlar bu durumda kası maksimum seviyede gelişmeye zorlar.

Bilek kasları, daha  çok hareket daha  çok pump etkisi ister. Kaslarınızı çalıştırın egzersizlerde aktif çalıştığından emin olun mümkünse  bileklerinizi egzersiz esnasında sıkmaya çalışın.

Bilek Egzersizleri

Bilek kası geliştirmek için gereken bazı teknik egzersizler vardır elbet örnek olarak aşağıda belirtelim;

one arm wrist curl
One Arm Wrist Curl(Tek kol iç bilek)
seated dumbell palms dış bilek kası
Seated Dumbell Palms(Dış Bilek )
standing one arm bar curl iç bilek kası
Standing One Arm Bar Curl(İç Bilek )

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


5 − three =