Bitkisel Proteinler

Bitkisel Proteinler
Bitkisel Proteinler Nelerdir?

Bitkisel Proteinler

Proteinler dünyadaki yaşamın ve tüm canlı türlerinin istisnasız bir biçimde temel yapı taşlarını oluşturan aminoasitleri içerisinde barındıran bir besin grubudur.Vücutta kas oluşumu, değişik aminoasitlerin bir araya gelmesi ile sağlanır ve bu aminoasitlerin bazıları vücutta üretilebilirken bazılarını dışarıdan almamız gerekir. Protein olmaksızın vücuttaki hiç bir doku veya hücre varlığını sürdüremez, kendisini onaramaz veya çoğalamaz.Bu durumda protein tüketimi olmadan vücut geliştirme yapmanız,benzin koymadan gitmesini beklediğiniz araca benzer.Sadece vücut geliştirme sporunda değil genel olarak tüm insanların proteine ihtiyacı vardır fakat vücut geliştirme sporu için olmazsa olmazdır.

Arkadaşlar kas gelişimi için kilit nokta olan proteini bugün sizin için 2’ye  ayırdık ve değerlendirdik.Hayvansal mı,yoksa bitkisel proteinler mi ?

Hayvansal Proteinlere örnek olarak ; et,yumurta,balık,süt ürünleri vb.

Bitkisel proteinlere örnek olarak ; mercimek,fasulye,nohut,bezelye,kenevir tohumu vb. bunları daha da çoğaltabiliriz.Genelleyecek olursak doğadaki hiç bir sebze çeşidi baklagiller kadar yoğun protein içermezler. Ayrıca sebzelerde bulunan diyet lifleri baklagiller de de bolca bulunduğundan dolayı tüketildikten sonra saatler boyunca kişiyi tok tutar.balance-fitness

Öğünlerimizde genellikle hayvansal protein bulundururuz bunun nedeni vücudumuzun hayvansal proteine,bitkisel proteinden daha fazla ihtiyacı bulunmasıdır.Elbette hayvansal protein tüketiyoruz ancak öğünlerimize  +  olarak bitkisel protein de ekleyebiliriz.Mesela örnek verecek olursak nohut.100 gram nohutta yaklaşık olarak 20-25 gram protein bulunur ve bu sayı hiç azımsanmayacak bir sayıdır.Aynı şekilde nohuttan başka örnek olarak yeşil mercimek vardır.Yeşil mercimekte de 100 gramında yaklaşık olarak 20 gram protein vardır.Arkadaşlar genel olarak hayvansal proteinler, bitkisel proteinlere göre daha gereklidir. Bitkisel proteinler, hayvansal proteinlere göre vücut tarafından emilim yüzdeleri daha düşüktür ve sindirimi de daha zordur. Aynı zamanda kalitelerine göre karşılaştırma yaparsak hayvansal proteinler daha ağır basacaktır. Vücudumuzun gelişmesi için hem hayvansal proteine,hemde hayvansal yağa ihtiyacı vardır.Ama her şeye rağmen vücudumuzun bitkisel proteine de ihtiyacı olacaktır.Öğünlerinizin yanına ek olarak eklemekten hiç bir sakınca görmezsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


16 − 8 =