Büyümek İçin Gerekenler

büyümek için gerekenler

Büyümek  vücut geliştirmenin en  temel kavramıdır.Büyük bicepsler , Büyük geniş sırt  ve  omuzlar  vs  gibi sıralayabiliriz . Büyümek  için gerekli olan şey öncelikle sizsiniz.

Ne  kadar  büyümek  istiyorsunuz ?

Ben  biraz  göğüs biraz da  kol istiyorum  diye  düşünen  varsa  bu yazıyı okumasın zaten , öncelikle  büyümek tek bir bölge  çalıştırarak olmaz !! Burada  herkesin bunu bilmesi ve  buna  göre  diğer adımlara  geçmesi gerekiyor.Ne  istediğimizi artık biliyoruz  ve  büyümek  , büyük görünmek  istiyoruz.Hedeflerimizi seçtik ve  bir yola çıktık.

Genetik Faktörü!!

Sizin doğal genetik kas  yapınız ne  kadar  büyüye biliyorsa  max. sınır  orasıdır unutmayın, vücudumuzu  tanımamız  şart. Genetiğimizi iyi tanıyorsak ve kararlıysak  bu işi yapabilir ve  büyüyebiliriz. Antrenman  ve  beslenemeye  başlamadan  önce  rutin olarak fotoğraflar  çekin  gelişmeyi görün  size  en büyük tavsiyem bu olacaktır.


Büyümek  İçin Gerekenler !

  • Sabır ve Kararlılık  bu yolda  önemli bu ilk maddemiz  olmayı hak ediyor.Çünkü başarının yarısı  inanmaktır.
  • Bir sihir yada  kısa  bir yol olmadığının farkına  varın.
  • Yoğun  ve  kasları  yıpratacak seviyede  antrenman yapın.
  • Sağlıklı Karbonhidrat tüketin.
  • Tükettiğiniz proteinlerin yağsız  olmasına  dikkat edin.Yağsız  protein daha  faydalı olacaktır.
  • Bol su  tüketin.
  • Bol vitamin dolu besinler  tüketin örneğin balık.

Bu 7 maddeyi detaylı bir şekilde  inceleyecek olursak

Sabır ve  kararlılık  önemli demiştik  , düzen ve  süreklilik için bunlara  her  iş için ihtiyacımız  vardır sadece  vücut  geliştirme  için düşünmeyin.Bir  sihir yada  ip yok.Sadece  daha  çok çaba  ve başarı  var.

En sevdiğim bölüm Antrenman  konusuna  geldik. Bulk dönemi büyüme  dönemidir yani bu yazdıklarımız  bulk dönemi içinde de  geçer. Antrenman açısından yapacağınız  sistem şu olacak, az tekrar çok ağırlık bu ne  demek  ?

Az  tekrar çok ağırlık , Kaldırabildiğiniz  max. ağırlık ile  8 .10 ,12 gibi tekrarlar  yapmaktır.Bu şekilde  kasları yıpratmış ve büyümeye  zorlamış olacağız.Bu şekilde  devam eden antrenmanlarınız sayesinde  vücudunuz  kısa  sürede  fark edilecek  şekilde  büyüyecek fakat  sonra  bu hızı  düşürmemek için ayda  bir program  değiştirmek gerekir.Antrenman süreniz  60 dakikayı geçmesin yada  daha  kısa  olması  daha   yoğun antrenman  demektir çünkü kısa  sürede  iyileşme olanağı vermeden  çalıştırmak  daha  çok kasın çalışmasına  sebep olacaktır.

Sağlıklı Karbonhidratlar  !!

Öncelikle  bu  yazımızı  okumanız  rica olunur. Sağlıklı karbonhidratlar, örneğin tam buğday unlu ekmek ,çavdar ekmeği ,pirinç ,bulgur ,rafine  edilmemiş bütün tahıl ürünleri , esmer  makarna vs. bu karbonhidratlar  protein sentezi için gereklidir. Daha  uzun  süre  tok kalmamızı  sağlar  ve  muhteşem seviyede  enerji sağlar.

Protein !!

Protein sentezi için   protein içerikli besinler  tüketmeliyiz. Kas  gelişimi için temel  prensiplerden  birisi  burada  gerçekleşeceği için  mümkün oldukça  bol aminoasit ve  protein değeri yüksek  besinler  tüketmek şart.Tüketilen besinlerin içinde  ki tuz  ve  yağ oranları da büyümeyi etkiler. Tuz  ve  yağ kas  gelişimini tehdit  eder tuz  kas gelişimini engeller ve  yağ vücut da depolandığı için belirgin kaslar elde  edemezsiniz.

Vücudumuz da ki protein  sentezine  yardımcı olmak  ve  böbreklerin  daha  düzgün çalışması  için  bol bol su ve  sıvı  tüketin. Vücudumuz da  biriken  toksit ve  zararlı organizmaları vitaminler  ve  mineraller  ile yer  değiştirin.Kötü alışkanlıklardan  kurtulun , uzaklaşın.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


three − one =