Definasyon Döneminde Neler Yapılmalı ?

definasyonda neler yapılmalı

Definasyon Döneminde  Neler Yapılmalı ?

Definasyon dönemi  , vücudumuzda  ki yağları yaktığımız  daha az kaloriler ile beslendiğimiz ve estetik bir görünüme ulaşmak için antrenmanlar diyetler vs gibi bir çok konuda sayarak ölçerek ve dikkat ederek geçirdiğimiz dönemdir.

Definasyon dönemi eşittir yağ yakma dönemi  diyebiliriz.Peki nelere dikkat edilmelidir ? Nasıl Beslenilmelidir ? Sorularının yanıtlarını arayalım.

Çok hassas bir dönem olan definasyon dönemi bütün yıl uğraşıp geliştirdiğimiz kaslarımızı katabolik duruma da düşürebilir.Yani kas kayıplarına  ve Overtraining‘lere sebep olabilir.Beslenme konusunda ölçerek  gün içinde  az az ama  sık sık yemeli , yediklerine dikkat etmeli ve bulk gibi çok karbonhidratlı değil de daha az seviyede karbonhidrat tüketmelisiniz ve bu dönemde daha çok protein alabilir ve kaslarınız korumak açısından fazla protein almak katabolik durumu kas kaybını önler daha çok  amino asit üreterek , işleyerek overtainingleri ve kas kayıplarını önler.   Bildiğimiz üzere Bulk dönemlerinde  yağlı sütler  , esmer makarnalar , tam buğday  ekmekler yiyorduk bunları mesela yağlı sütü , yarım yağlı yada   diyet sütlere tercih edebilirsiniz diğer makarnalar ve tam buğday ekmeği daha az tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Örneğin Bulk döneminde  çok tükettiğimiz kuru yemişler definasyon döneminde pek tercih etmeyin daha çok Yağ Yakımına Yardımcı Besinler   tüketmelisiniz. Örneğin Yeşil çay , kafein  gibi  besinler.Supplement açısında bakılırsa Protein , L Carnitine , BCAA  , Amino Asitler gibi takviyeler yardımcı olacaktır.Diğer yönden daha çok protein tüketmek  daha çok yağ yaktığı için bu dönemde  daha çok aldığımız karbonhidrat önemlidir.

Peki Kardiyo da neler yapılmalı ?

Peki Kardiyo da neler yapılmalı ? Kardiyo zayıflamak ,  yağ yakmak , kaslarımızı sıkılaştırmak için başvurduğumuz bir etkendir.Şöyle ki genellikle  Ağırlık antrenmanları sonrası tercih edilir fakat  daha az karbonhidrat aldığımız için  bütün enerjimizi  ağırlık antrenmanına harcayıp  daha sonra tercih ettiğimiz kardiyo da  enerjimiz kalmadığı için katabolik duruma düşebiliriz. Bu yüzden Kardiyo ve Ağırlık antrenmanlarımızı ayırırsak daha faydalı bir definasyon dönemi geçirmiş oluruz.Eğer ki imkanınız yoksa 5 dakika normal tempo  6. dakika da hızlı tempolu bir şekilde  koşulabilir yada  9 dakika normal tempo son 1 dakika yani 10. dakika hızlı tempoda koşulabilir  bunu antrenman sürenize göre ayarlamanız size kalmıştır durumunuza göre değiştirip esnetebilirsiniz.

Ağırlık antrenmanlarını es geçmemeniz de fayda vardır çünkü bildiğimiz üzere bu antrenmanlar büyüme hormonunu ve testosteron salgıladığı için önemlidir.Sadece kardiyo yaparak yağ yakabilirsiniz ama bu sırada kaslarınızda yanacaktır istediğiniz kadar iyi beslenin hiç fark etmez  kaslarınızı koruyan büyümeyi tetikleyen hormonlarınız olmadığı sürece kas kaybı  yaşanır. Ağırlık antrenmanlarını kaçırmamak da fayda var.

Sporla Kalın !!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


seventeen − 4 =