Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

diyet nasıl yapılır

Diyet nedir? Diyet nasıl yapılır? sorusuna bu makalemizde cevap arayacağız oldukça sürükleyici olmasını bekliyoruz. Sağlıklı zayıflama ve kilo alma için gereken bazı etkenleri açıklayacak farklı bir deneyim sunacağız. Kulaktan kulağa yayılan bir çok diyet yanlışı var bunlara karşın okumanızda çok fayda olduğunu söylemeliyiz. Bu konuda çok fazla içerik bulabilir hatta diyetleri deneyebilirsiniz ama siz ne istiyorsunuz onlar size ne sunuyor? Bu konuda önce derinlere ve isteklere inmek gereklidir.


Diyet Nedir?

Diyet, insanın tükettiği ve tüketmediği besinlerin hepsidir diyebiliriz. Belirli pek fazla kuralı vardır. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için şekerden ve yağdan  uzak durmanız gerekebilir gibi. Diyetlerin ortaya çıkma sebebi belirli bir amaç için, hedeflenmiş besinleri tüketmek ve hedefe ulaşmayı engelleyen besinleri tüketmemektir. Bu aslında bir tür strateji, savaş vb kabul edilebilir. Bu diyetler dönemlik de olabilir, örneğin hacim kazanma dönemi yani bulk döneminde daha çok protein ve karbonhidrat tüketilir. Buna benzer olarak kasları parçalamak daha sıkı hale getirmek için de definasyon döneminde  uygulanır.

Diyetler, sadece düşük kalori içermez yukarıda da örnek verdiğimiz gibi amaca hizmet eder. Diyetler günlük ölçülebilir aslında aldığınız kalori bile hesaplanır ama  bize sorarsanız bunun pek bir faydası yoktur. İnsan oğlu bencildir. Karnı doyduğunda durmaz üstüne tatlı yer, meyve yer bu doğru davranış değildir. Siz ne  istediğinizi biliyorsanız böyle davranmaz daha tutarlı ve sağlıklı yaşarsınız. Diyet sizi zayıflatabilir, sağlıklı kalmanızı sağlayabilir, kilo almanıza yardım eder yada bunu abartıp hasta olabilirsiniz.

Hedeflerinize uygun diyet belirleyin

Hedeflerinizi belirledikten sonra uygun besinleri seçmeli ve size uygun bir tarz yaratabilirsiniz. Vücudunuzu tanırsanız diyetisyene ihtiyaç duymaz  hedeflerinize göre sağlıklı beslenirsiniz. Aslında insan  sağlıklı beslenmek isteğinde olsa hiç bir zaman kilolu yada zayıf olmaz. İnsanlara değil kendinize bakın, sizi zayıflatmak yada kilo aldırmak için değil sizin kendinize iyi davranmanız ve vücudunuza ne kadar değerli olduğunu göstermenizdir.

Diyet Nasıl Yapılır?

Hedefleriniz için önemli besinleri arayıp buldunuz peki şimdi ne  yapmalı? Sağlığınızı kötü yönde etkilemeyecek ve sizi doğru hedefe götürecek diyet nasıl olacak? Öncelikle yanlışları söylemeyi daha doğru buluyorum şöyle sıralamayı deneyelim;

  • Hızlı olduğuna inanmayın
  • Asla çok aç kalmayın
  • Susuz vücutt olmaz
  • Proteinlerden  uzak duran diyetler tamamen bir hatadır
  • Sağlıksız olduğunu düşündüren şeyleri denemeyin
  • Kısa sürelik diyetleri denemeyi hiç düşünmeyin
  • Moda olan diyetlere güvenmeyin
  • Her otu çay diye içmeyin

Temelde bu durumlarda diyet bir fayda sağlamaz. Katı kurallara yer vermeyin çünkü sonunda zorla tutulan irade direk tüketmemeniz gereken besinlere yönelecektir. Aklınıza ve vücudunuza bir faydası olmayacak şeylere izin vermeyin. Psikolojik anlamda bu duruma çok fazla önem vermeyin sizi motive edecek bir şeyler bulun. Aralıklarla diyetinizi takip edin sağınızı kontrol edin ve mutlu olun.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


4 × 1 =