Drop Set ve Süper Set Nedir ?

drop set ve süper set nedir

 Drop Set ve Süper Set Nedir ?

Öncelikle  Drop set ve süper set bunlar vücut geliştirme  antrenman teknikleridir. Dinlenme molası verilmeden yapılır.Amaç vücutta kalan son enerjiye kadar çalışarak adeleyi daha çok yorarak gerilimi arttırmak,daha çok pump etkisi yaratmak ve en uç noktalardaki kas liflerini bile çalıştırarak kas kütlesi kazanmaktır. Hemen hemen bütün hareketlerde deneyebilirsiniz.

 

 Süper seti inceleyelim,nedir bu süper set ?

Arkadaşlar süper set, 2 hareketin birleşimi ile oluşur ve 1 set olarak sayılır. Bunu örneğin 2 kol hareketi çalışırken de yapabilirsiniz aynı zamanda hem kol hemde sırt çalışırken yapabilirsiniz. Mesela barbell curl’den sonra hemen dumbell curl’e geçebilirsiniz veya barbell curl’den sonra pull down hareketine geçebilirsiniz. Her iki durumda da süper set uygulamış olursunuz. Bu sayede daha  çok kas lifi yıpratmış olacak ve  bir sonra  ki antrenmana  daha güçlü ve  estetik bir kas  hacmi ile gireceksiniz.


 Peki Drop set nedir?

Arkadaşlar drop set yaptığınız egzersizin son setinde son tekrarından sonra dinlenmeden yapılan bir teknikdir. Örneğin 4 set bench press hareketiniz var 4. setin son tekrarında sonra hemen uygulanan bir tekniktir.Son tekrardan sonra yaptığınız harekette ki ağırlığı yaklaşık olarak %20 %30 civarında azaltıp drop set yapabilirsiniz bu değerler size kalmıştır.  Ancak drop seti kaç kilo ile yapacağınızı egzersizi yapmaya başlamadan önce kafanızda ayarlayıp başlamalısınız. Nedeni,kilo hesapları yaparsanız bir süre dinlenmiş olursunuz ve bu drop set için geçerli değildir.1 ile 3 set arasında drop set uygulayabilirsiniz.Örnek olarak 60 kilo ile yaptığınız bench press egzersizini 20 kilo düşürerek 40 kilo ile ilk drop setinizi,20 kilo daha düşürüp kalan 20 kilo ile de ikinci drop setinizi uygulayabilirsiniz.Tekrar sayıları 6-8 arası idealdir.Yapamayana kadar devam edebilirsiniz

 

 Peki bu teknikleri kimler yapabilir?

Arkadaşlar bu teknikleri,spora yeni başlamış kişilerin tercih etmesi pek önerilmez.Daha çok en az 3-4 ay spor yapmış kişilerin tarafından kullanılması tercih edilir.

Beslenme Konusuna gelecek olursak !

Anladığımız  kadarıyla  Drop set ve Süper Set  yoğun  antrenman  tekniklerinden  bir kaçı bu yüzden beslenme konusunda  daha  dikkat edilmeli ve  her zaman söylediğimiz  gibi bol bol protein içerikli besinler tüketmeye  çalışılmalıdır. Böyle yoğun antrenman  kas  hacmini arttırır , fakat yine protein de  olacağı gibi vitamin ve  minerallerde  artacaktır çünkü iyileşmeyi sağlamak için onlarda  seferber  olacaklardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


one × 2 =