Evde Ne Kadar Vücut Geliştirilir?

evde ne kadar vücut gelişir

Evde Vücut Geliştirme mümkündür. Evde ne kadar vücut geliştirilir? denirse.Vücut geliştirmek için bazı olgulara ihtiyaç duyarız örneğin ağırlık ve sağlıklı yiyecekler gibi. Vücut Geliştirme işi sadece salonda gerçekleşmez. Gelişen şey vücudunuz. İnşaatınızı yanınızda gezdiriyor hatta içinde yaşıyorsunuz. Evde, ofiste ya da okulda vücut geliştirmek mümkündür. Evde vücut geliştirmek için vücut ağırlığımız ve biraz bilgimiz varsa her şey mümkündür.

Evde Ne Kadar Vücut Gelişirtirilir?

Evde Vücut Geliştirmek için ihtiyacımız olan sabırlı ve kararlı olmaktır. Kısa süre içinde salonda bile gelişim gözle görülmez derece azdır. Bu durum genetik durumunuza, beslenmenize ve uyku düzeninize göre  değişir fakat ortalama olarak ilk bir kaç ayda herkes istediği görünümü elde edemez ki bu da çok doğaldır. Evde Vücut Geliştirmek için zaten  bir vücudumuz var. Evde ne kas gelişimi sağlayacağımız da antrenman vb gibi etkenlerde saklıdır.

Evde vücut geliştirme için iki önemli yöntemden  birini seçmek gerekir. Bunlar bölgesel program uygulamak ya da Full Body program uygulamak. Bunları kısaca açıklayalım.

Bölgesel Program Nedir?

Bölgesel antrenman programı, vücut geliştirme için uygulanan haftanın günleri orantılı şekilde bölüp belirli günler vücudun belirli bölünmüş kas gruplarını çalıştırmayı hedefler. Bu sayede kas kütlesini artırır ve dinlenme süresini artırır. Evde  ne kadar vücut geliştirilir sorusunda bölgesel program doğru bir seçenek değildir.

Full Body Program Nedir?

Full Body antrenman programı, Haftanın belirli günlerinde belirli ve bölünmüş kaslar yerine bütün vücudun hedeflenen kasların tümünün aynı günde çalıştırıldığı program türüdür. Bütün vücudun aynı anda çalışması ve dinlenme süresinde her bölgenin dinlenmeye çalışması daha çok protein ve daha çok acı demektir. Gelişim için bölmek bence daha  mantıklıdır.


Evde Hangi Program Kullanılmalı?

Evde Ne Kadar Vücut Geliştirilir? sorusuna yanıt ararken önemli bir kaç etkeni saydık diye düşünüyoruz. Bizce  evde gelişmek Full Body uygulanmalıdır. Nedeni ise, evde ağırlık dumbell ve Barbell olmayacağı için bütün bir vücudun kendi ağırlığı ile çalıştırılması istenen vücudu verecektir. Antrenman yönünden durum böyle peki diğer etkenler?

Beslenme konusunda evde yemek dışarıda yemekten çok daha  sağlıklı ve hijyeniktir. Sağlıklı Karbonhidrat ve Bol Protein içeren besinler ile gelişim maksimum seviyede tutulabilir. Antrenman programları aralıklarla değiştirmekte faydalı olacaktır. Bunların yanı sıra uyku düzeni iyileşme sürecini hızlandıracak ve yine gelişim desteklenecektir. Bu düşüncelerimizle evde ne kadar vücut geliştirilir cevabını vermiş olduğumuzu düşünüyoruz.

 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


8 + 16 =