Fitness Nedir? Nasıl Yapılır?

fitness nasıl yapılır

Fitness Nedir?

Fitness, fiziksel yeterlilik/uygunluk anlamına gelir. Günlük hayatta sağlıklı bir beden ve daha  kaliteli bir yaşam için yapılan egzersiz ve beslenme gibi etkenlerin hepsine verilen isimdir.

Fitness ile vücut geliştirme(body building)  aynı şey değildir. Biz Vücut geliştirmeciler profesyonel kas geliştirmeye odaklı ve yarışmaları hedefleriz ama fitness, bu işin daha  ufak çaplı ve hobi basamağıdır. Fitness, sağlıklı ve zinde bir beden oluşturmaktır. Vücut geliştirme, daha  çok kas kütlesi ile estetik bir görünüm elde edip bunu sergilemektir.

Fiziksel uygunluğunuza ve genetiğine uygun bir dal seçin. Fitness, sadece kas kütlesi yapmak değildir bir futbolcuysanız daha  seri hareketlere ve sıkı kaslara ihtiyaç duyarsınız. Bir güreşçiysen, daha çevik ve kuvvetli olaman gerekir. Farklı sporlar yada amaçlara göre fitness da farklı anlamlara gelebilir.


Fitness Egzersizleri

Bu egzersiz ve program kavramı, kişiden kişiye ve amaca yönelik farklılık gösterir. Örnek bir program ve egzersiz olabilir ama  size özel eksiklerinize uygun program  olmalıdır. Sadece sizin kullanacağınız bir fitness programı yada vücut geliştirme programı. Kesinlikle standart bir program söz konusu olamaz örnek olabilir ama  standart bir program olamaz.

İnsanlar farklı yaratılır buna  kuşku yok, vücut tipiniz mevcut kilonuz yaşınız metabolizma hızınız ve ne istedikleriniz gibi farklı bir çok etken ortaya çıkar bu yüzden kişiye  ve amaca özel fitness yardımı alınmalıdır. Spor size bir süre yada kalıp sunmaz nerede ne isterseniz yaparsınız. Bu spora başlamak için bir yaşa yada farklı kurallara ihtiyaç yoktur sadece bir hedef belirleyip harekete geçin.

Kardiyo Antrenmanları

Kısaca kardiyo, kalp , kan pompalama hızı ve dolaşımın etkinliği ile ilgilidir. Kardiyo antrenmanları, bu etkinliği artırmak daha sağlıklı kalp ve temiz damar ve dolaşım sistemi hedefler. Bu egzersizler kas kütlesi yapmaz ama  dolaylı yoldan dayanıklılık ve kondisyonu aerobik ve anaerobik egzersizlere sebep olarak artırır. Örnek olarak interval antrenmanlar bu konuda oldukça iyidir. Yüzme, koşu vb egzersizlerde kardiyo sınıfına girer ve dolaşımı düzenler.

Kaslarımızın  oksijene çok ihtiyacı olduğu anlarda kardiyo kalp atışını artırır bu sayede vücutta  biriken  karbondioksidi  daha  hızlı dışarı atar. Unutmayın  vücutta  ki kan akışı ne  kadar sağlıklı olursa  o kadar sağlıklı kaslar edilir. Tabi kardiyo da  yanlış yapılırsa,  vücutta ki oksijen azalacağı için oksijensiz solunumdan dolayı kaslar hasar görür yorgunluk hissedilir. Temel amaç dayanıklılık ve kondisyonu artırmaktır.

Ağırlık Antrenmanları

Ağırlık antrenmanları, genellikle bölgesel kaslarımızı geliştirmek için tercih edilir. Daha çok kas kütlesi için bileşik egzersizler daha estetik görünüm için izole egzersizler tercih edilir. Fitness, ağırlık ya da makineler  ile yapılabilir. Bu tamamen belirlediğiniz amaca göre  şekil değiştirir. Bir çok sporda kullanılan kas gruplarının egzersizler fitness egzersizi olarak bilinir. Ağırlık antrenmanları da  sizin tercihlerinize ve imkanlarınıza kalmıştır diyebilir. Bir çok sporcu kendi vücut ağırlığını yada makineleri tercih edebilir burada amacına göre  bir seçenek belirlemelisiniz.

Dikkatli Olun!

Spor, sizi yüceltmek geliştirmek ve zinde  tutmak için var. Antrenmanlardan  önce  ısınmaya özen gösterin, spora uygun giyinin  yanınızda  partner bulundurun  ne olacağını kimse bilemez bu durum sakatlanma konusunda da oldukça yardımcı olacaktır. Programlarınıza uyun, sınırlardan  dışarı çıkmayın. Hareketleri yavaş ve  hissederek yapın. Beslenme ve  motivasyon etkenlerine önem verin, kendinizi tatmin edin çünkü siz hak ediyorsunuz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


nineteen − 17 =