Fitness Programı

fitness programı

Fitness Programı Nedir?

Fitness programı, bize hiç bir zaman uzak değildir. Fitness basittir. Çok başvurulan  faydalı bir spor dalıdır. Fitness programları ise aynı şekilde hareketli ve sağlıklı egzersizlerden  oluşur.Bu makalemizde detayları ile fitness programı hakkında konuşacağız.

Fitness Nedir? sorusunu sormak gerek öncelikle. Temel olmadan ev inşa edemezsiniz. Fitness, sağlığı korumak ve daha da iyileştirmek için bir çok etkenin bir arada uyumlu şekilde kullanılmasını hedefler. Kısaca fitness bu şekilde tanımlanabilir. Vücut geliştirme ile arasında ince bir çizgi vardır. Vücut geliştirme hacim ve  kas kütlesini sergileme ister ama  fitness sağlık ve sıhhat için yapılır yada farklı spor dallarında yardımcı kasları çalıştırmak için kullanılır.


Fitness Programı Nasıl olmalıdır?

Bir fitness programı vücut geliştirme programı gibi kişiye özel hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Fitness dediğimiz gibi sade ve fiziksel aktiviteye  dayalıdır. Her spor dalında hareket vardır. Oturma yada  Uyuma gibi bir spor duymadım açıkçası. Bu gibi programlar belirli etkenlere göre  düzenlenir. Antrenman, genetik durumunuz, beslenme ve uyku  gibi.

Fitness düzeni sever vücut geliştime gibi. Fakat vücut düzene ayak uydurmaya çalışır ve 4-6 hafta süre ile bu düzene  ayak uydurur. Bu yüzden antrenman programlarını sıkça değiştirmek gerekir. Bu durumda  haftada kaç gün antrenman yapmak da tartışılabilir. Bu gibi soruların cevapları her zaman siz ve hedeflerinizdir. Fitness, vücut geliştirmeye göre daha  sıkı kaslar eklemler ve daha çok kardiyo gerektirir. Kardiyo daha sağlıklı kalp ve dolaşım sağlar. Biz de tam sağlık istiyor ve sağlıklı kaslar istiyorsak fitness programlarında uygulamamız gereklidir. Kardiyo her zaman ağırlık antrenmanlarından sonra yapılırsa çok daha  faydalı olur.

Antrenmanlar da vücut ağırlığı ve sizi pek fazla yormayan fakat kaslarını aktif çalıştıran ve eklemlerinize zarar vermeyen egzersizler faydalı olacaktır. Fitness ağırlık antrenmanı gerektirir zinde ve enerjik bir yapı oluşturmak için emek vermek gerekir. Bileşik egzersizleri tercih etmek daha kuvvetli kaslar demektir. Bu gibi bir kaç antrenman konusu dışında önemli bir genetik yapı söz  konusudur. Genetik yapınız, vücut tipiniz çok önemlidir. Mesohorph yani üçgen ve atletik bir vücuda sahipseniz hızlı gelişirsiniz. Daha hacimli ve kalın yapınız varsa daha  çok protein ihtiyacınız vardır demektir. Bu gibi genetik ve kişiden kişiye değişen durumlarda kendinizi tanıyın. İyi analiz etmek farklı bir yöntem bulmayı ve gelişmeyi hızlandırır.

Beslenme konusuna  gelecek olursak, aburcuburdan  uzak durmanız çok sağlıklı bir adım olacaktır. Vücut sizin size yakışanı bedeninizin hak ettiği gibi davranın diyet diye bir şey yoktur aslında sağlıklı beslenme vardır. Bolca protein ve sağlıklı karbonhidrat tüketerek beslenme programı oluşturabilirsiniz. Bir fitness programı bir çok etkeni içinde  barındırır ve size özel olmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


fourteen − one =