Gelişmiş Sırt İçin Ne Yapmalı ?

gelişmiş sırt için ne yapmalı

Sırt geliştirme önerilerinden önce sırt ile genel bilgi verelim. Sırt büyük bir kas grubudur , bacak kadar olmasa da  gelişmeye başladığında  üst bedeninizi kaplayan büyük bir kas grubudur. Fiziksel görünüşünüzü üçgen bir gövdeye sahip olmanızı sağlar . T-shirtlere sığmamızı  ve bizi iri, güçlü ve kalın gösterir bu sırt kasları.

Sırt Geliştirme

Beslenme ve antrenman bakımından  durumunuz iyi ise zaten genetiğiniz el verdiği kadar sırtınız gelişir ve büyür. Fakat çok şeyi denediğiniz halde gelişmiyorsa bir problem var demektir. Kaslardaki gerilimi hissetmeden dikkatli ve yavaş yapmadan elbette gelişemezsiniz.Sırt geliştirme için bir kaç ipucu işinize yaraya bilir.

  • Antrenman Sırasında Sıkma :

Yapılan çok büyük bir hatadır sırt çalıştırırken hissetmeden sadece ağır kaldırmak tekniği bu geliştirmez  bu şekilde omuz yada  başka bölümleri çalıştırırsınız.Egzersiz sırasında doğru formu alıp kaslarınızda ki gerilimi hissederek onların çalıştığından emin olarak hareketi tamamlamalısınız.Bu sırada süre önemlidir aslında  kaldıra bildiğiniz ağırlıklarla hareketi formunuzu bozmandan yapın ve kaldırdığınızda 1 saniye kadar tutmayın yada  itmeyi deneyin.

  • Motivasyon :

Daha önce  sırt çalıştım fakat olmadı geliştiremiyorum vs gibi soruları kafanızdan atın sadece büyümeyi geliştirmeyi düşünün kimseye bakmayın antrenman sırasında  kendinizle yarışın.Sırtınızı her zaman göremezsiniz fakat etrafınızdaki insanlardan sırtınızı fotoğraflayıp bakabilirsiniz bunu bir kaç ayda bir tekrarlarsanız gelişmeyi görürsünüz.

  • Gereğinden Ağır Kaldırmak :

Kendini yormak diyoruz biz bu duruma amaçsızca kaldırılan ağırlıklar size hiç bir şekilde  fayda sağlamaz.Vücudunuz  ağır kaldırdığınızda elbet ona tepki olarak büyük bir gelişme sağlar fakat egzersizi doğru formda yapmadığınızda bedeniniz sadece yorulur buda eklem ağrısı vs gibi durumlara sebep olabilir. Bu yüzden yavaş ve sabırlı bir şekilde gelişmeyi planlayın.


  • Deadlift Yapın : 

Biraz ileri bir egzersiz olsa da  deadlift gerçekten mükemmel bir sırt herketidir. Sırtın tüm bölümlerini çalıştıran bu hareket orta ve ileri seviye sporcular içindir fakat siz de ağırlıksız yapabilirsiniz.Ağırlığı yavaş yavaş artırarak gelişmeyi kesinlersiniz.

  • Kol Kaslarınızı Geliştirin : 

Sırt egzersizi olan Row hareketinde  öncelik kolda olduğu için çekme egzersizler için kol kaslarınızı geliştirin.Kol kaslarınız yorulduğundan  sırt tam anlamıyla çalışmaya bilir.Kollarınız güçlü olduğunda  çekme hareketlerinde daha çok sırt kaslarınız hissedebilirsiniz.

İstediğiniz sırt geliştirme böyle yakalayabilirsiniz.Gereken tek şey sizin inanmanız.

Sporla Kalın ! 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


ten + eight =