Her Gün Spor Yapmak !

her gün egzersiz yapmak

Spor çok geniş bir kavramdır, bu yüzden  hangi dalda spor yaptığınız önemlidir.Biz ağırlık ve estetik üzerine bir spor olan vücut geliştirmeyi değerlendireceğiz.

Öncelikle her gün spor yapabilirsiniz;

  • her  gün koşabilirsiniz
  • her gün tempolu yürüyebilirsiniz
  • her gün masa tenisi oynayabilir
  • her gün pilates yapabilirsiniz

Fakat Vücut geliştirme yapmanız pek mümkün olmayabilir.

Çünkü ; Vücut geliştirme ağırlık kaldırıp kaslarınıza yıkıma uğrattığınız katabolik bir duruma getirdiğiniz bir spor dalıdır.Bu negatif  bir durumdur dinlemezseniz ve beslenmezseniz günlerce ağrılarla devam eder ve spor yapmış biri  değil acı çekmiş biri olursunuz.

Düzensiz beslenme ve antrenman overtraining‘e sebep olur.

Eğer ileri seviye spor yapıyor düzenli beslenip sporcu gıdaları kullanıyorsanız durum çok değişir ileri seviyeden kastım steroid peptitler growth vs. gibi artık vücut geliştirme hayatınız olmuş demektir.Her gün spor yapmak konusunu fazla dağıtmadan devam edecek olursak , her gün spor yaptığınızı ve ağırlık antrenmanlarınızı hiç kaçırmadığınızı düşünelim haftanın 7 günü salondan çıkmamak, size sıkı bir vücut sağlar kaslarınızı büyütmez sıkıştırır ufaltır.Ve bu durum çoğu insanı tatmin etmez  çünkü insanlar büyümek hacimlenmek için bu sporu tercih ediyor.

Beslenme konusuna değinecek olursak,her gün kilonuz x 2 yaptığınızı düşünün her gün 100 gram protein tüketmek çok zor olabilir haftada 700 gram ve bir o kadar da protein tüketmek günde ortalama bir , bir buçuk kilo besin tüketmek beni veya başka birilerini rahatsız etmez ama bu iş çoğu insan için sıkıcı geliyor.

Bu durum kilolu insanlar için biraz iyi sonuçlar verir fakat zayıf insanlar bu duruma alışamaz , ufak bir karşılaştırma yapacak olursak ;

Kilolu bir birey her gün spor yapmasına bile gerek yokken sadece haftada üç gün spor yaparak çok hızlı bir şekilde 1 2 ay içinde kilo verebilir çünkü vücut yağ yakmaya meyillidir.

Fakat zayıf birisi için bu durum tam tersi işler zayıf ve çelimsiz bir birey kas ağrıları ve yorgunlukla baş edemeyecektir.

Genel olarak beslenme ve antrenman konusunda  sıklığa değil devamlılığa ve sağlığınıza bakın.

Takipte  kalın sporla kalın …

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 × 3 =