Hızlı Kas Geliştirmek

hızlı kas geliştirme

Daha  hızlı kas  geliştirmek  ve daha estetik görünmek  için  bir  kaç ip ucumuz  var elbet  fakat  buraya  gelmeden  önce  her  zaman söylediğim  gibi bir hedef belirlemek  mesela  60 kg bir bireyken  75 kg bir  canavara  dönüşmek  istiyorum diyebilmeniz önemli.Amaç zayıflama da  olabilir kilo almada  bu yüzden antrenman sitilini doğru seçmemiz  şart. Yine  motivasyon ve  enerjinizi  yüksek  tutmak da  fayda  var.

Tabi ki  bu  sadece  örnekti burada  amaç öncelikle  beyninizi  uyandırmak ve  uyarmaktır. Ne istediğinizi biliyorsanız  zaten  yapacaksınız  emin olun.

Yapacağınız  Yanlışlardan  Ders  çıkarın !!

Kas  geliştirmek  için bir çok şeyi deneyin fakat vücudunuza  zarar verecek ağırlık veya  diğer  şeyleri kullanmamaya  özen  gösterin bunlar  yan sanayi ilaçlar  sosyal medya da  gördüğünüz  kilo aldırıcı  yada  zayıflatıcı haplara  kesinlikle  inanmayın. Ağırlık konusuna  gelirsek  ,evet   büyük ve  daha  çok kas  gelişimi için ağır  kaldırmak  şart  fakat  vücudunuz  ne kadar kaldırabiliyor  bunun  farkında  olarak kaldırmak da  fayda  var. Kimse  eklemlerinin zarar  görmesine  yada  benzeri rahatsızlıklar yüzünden  sporu bırakmak  istemez.

Hızlı kas  geliştirmek  için ne  yapmak gerekiyor ?

Bol protein içerikli besinler  tüketin. Kaslarımızın  yapısı bildiğimiz  gibi proteinlerden  oluşuyor.Bu yüzden kaliteli ve  sağlıklı proteinler  tüketmek  sizin faydanıza. Anladığımızı  üzere  hızlı kas  geliştirmenin birinci maddesi beslenmedir.Protein’in yanında  sentezlenebilmesi içinde  sağlıklı kompleks  karbonhidratlar tüketmek gerekir  ki daha  hızlı ve sağlıklı bir kas  gelişimi desteklensin.


Hızlı kas  geliştirmek  için antrenman

Kas  gelişimini hızlandırmak  için  antrenman  içinde  bir çok değişikliğe  ve  farklı şeylere  başvurmamız  gerekiyor  öncelikle amaç hacim ve  kuvvet ise  bulk dönemi şarttır. Bulk  dönemi ile  hem  kas  geliştirme  hemde  kuvvetlenme meydana  gelecektir ve  bu dönemde  temel  kas  geliştiren  bileşik hareketler  ön planda  olmalıdır . Bulk için bir  süre  yoktur  istediğiniz  kadar  bu dönemde    ilerleyebilirsiniz. Fakat çok maliyetli olacaktır gün  için de  tüketeceğiniz  besinler  cebinizi zorlayabilir.

Antrenman  için önemli etkenler için sıra ile  bakalım , antrenman  yoğunluğu hızlı kas  geliştirmek  için  önemlidir  antrenman  süresi bir saati geçmemesi daha  faydalı ve  yararlıdır çünkü kısa  sürede yapılan  antrenman  arada  kasa  dinlenme  süresi tanımadan  yapılmış gibi bir etki yaratır  fakat  60 ila 90 sn arası dinlenme  her  set  arası  için yeterli olacaktır. Dakikalarca  dinlenme  o antrenmana  bir fayda  sağlamayacaktır.

Daha  sonra  programlarınızı  4 yada  5 haftalık süreler  ile değiştirmek  gelişimi hızlandırır bunun nedeni ise  vücudunuzu  şaşırtmaktır. Vücut  bir rutine  girdiğinde  onun etkilerini azaltmak  için çalışır ve zamanla  aynı programı kullanmak  ilerde  gelişim sağlamaz.

Kardiyoyu azaltmak

Kardiyoyu azaltmak  yada  sıfıra  düşürmek size  daha  çok hacim sağlayacaktır  , nedeni    kardiyo sırasında  yağ yakarsınız  ve interval kardiyo antrenmanları yaparsanız  yada  ritimli koşarsanız bu yağ yakımına  sebep olacaktır buda  şuan  bizim istediğimiz bir durum değil şuan  hedef hacim ve  hızlı kas  geliştirmek. Kardiyo yapmadan  yağlı olmazsınız ben  kardiyo yapmıyorum  kesin yağlanacağım diye  bir şey  korkmayın  yediklerinize  antrenman düzeninize ve  ortalama  7 -8 saat  uykunuza  dikkat edin yeterli.

Yemek yemek !!

Daha  büyük  görünmek ve  kas geliştirmek  için daha  çok ve sağlıklı yemek gerekir.Beslenme  konusunda  yukarıda  bahsetmiştik fakat öğünlere  dikkat  konusunda  bir kaç eksik kaldı;

Sabah kahvaltıları  önemlidir  bu yüzden sabahları tükettiğiniz   protein  ve  karbonhidratlar  gün içinde  ki enerjinizi  belirler .Sabahları  klasik peynir , süt ,enerji için biraz  pekmez  olabilir ama  çikolata  değil asla. Yüksek enerji için  benim tercihim  sabah  salatalık , domates ve  tam buğday unlu ekmektir. Ara  öğünlerde  yulaf  ana  öğünler de ise  tavuk göğüsü veya  ton balığı olabilir. Bunun  gibi  beslenme için  takipte  kalın  önemli öğünler ve besinler  paylaşamaya  çalışıyoruz.

Bunları  düzenli ve istekli bir şekilde  yaparsanız  faydasını  her  zaman  her yerde  görürsünüz. Spor  iyidir  Sporla  Kalın..

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


14 + eleven =