İnterval Antrenman Nedir?

interval antrenman nedir

İnterval antrenman (Aralıklar ile yüklenme) yağ yakımı için tercih edilen antrenman çeşitlerindendir. İnterval antrenman programlarda amaç kısa sürede çok fazla efor harcayıp maksimum yağ yakımı maksimum metabolizma hızı demektir. Aerobik antrenmanların tam tersi olan (anerobik) interval antrenman spor yaptığınız sürede ve antrenmanı bırakıp dinlendiğiniz sürede de yağ yakar ve metabolizmanız maksimum seviyede çalışmaya devam eder.

Eğer amacımız sadece yağ yakmak değilse interval antrenman sayesinde vücudunuza dayanıklılıkta sağlamak mümkün, bunun yanı sıra vücut geliştirme ,ağırlık antrenmanları ile de istediğiniz vücuda ulaşabilirsiniz.Yine söylediğimiz gibi metabolizmanız interval antrenman sistemi ile daha uzun süre ve hızlı çalışacaktır.

İnterval Antrenman Nasıl yapılır ?

Aslında cardio dediğimizde aklınıza ne geliyorsa  yapabilirsiniz, örneğin ip atlama, yüzme,koşma gibi.Biz basit ve çok tercih edilen koşma ile devam edelim.İnterval antrenman öncesi 1 dakika kadar vücudunuzu ısıtın , daha sonra ortalama bir hız belirleyin örneğin 5 km/saat 1 dakika boyunca koşabileceğiniz bir hıza yükseltin örneğin 12 km/s 1 dakika koştuktan sonra hızınızı ilk durumda ki 5km/s düşürün durmak yok. İnterval antrenman bu şekilde çalışır.

Bunu program haline çevirmiş olursak haftada  3 gün  3 set uygulamanız da bir zarar görmez metabolizmanızı ateşlersiniz. Bu interval antrenman programın yoğunluğunu her ay değiştirmeniz de fayda var zaten ortalama koşunuz siz istemeseniz de artacaktır.

Bir kaç Not !

  • İnterval antrenman programları ağırlık antrenmanlarından sonra yada  tamamen ayrı günlerde yapmanız da fayda var.
  • Bacak antrenmanlarında sonra uygulamamak gerekir.
  • İnterval antrenman programları uygularken protein ağırlıklı beslenmeye dikkat edin çünkü enerji yani karbonhidrat kaybedeceğinizden kas yıkımına sebep olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


three × four =