Kalsiyum Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

kalsiyum nedir faydaları nelerdir

Kalsiyum Nedir ?

Kalsiyum  İsmi Latincede “kireç” anlamına gelen “calx” sözcüğünden gelir.  %99’u kemik ve dişler, geri kalan %1’i ise kan ve hücrelerde olmak üzere vücudumuzda en fazla yer alan mineraldir. Her  birey için önemli olan eksikliğinde  büyük hastalık ve  rahatsızlıklara  sebep olabiliyor en  bilindik örneği kemik erimesi olabilir.Bu gibi hastalıkların önüne  geçmek   , sağlıklı eklemler  ve  daha  uzun süre  spor hayatı için  tüketmek  şart ve  gereklidir.

Vücudumuz da  bulunan  diğer  minerallere  göre   en  çok kalsiyum bulunur iskelet  yapımızı  oluşturur ve  bizi ayakta  tutar. Sindirilirken  bir kaç  vitamin mineral ve  yararlı yağlara  ihtiyaç duyar  C , D vitaminleri  ve  fosfor  gibi elementlere  ihtiyaç duyar.


Kalsiyumun Görev Yerleri !!

Bildiğimiz  gibi , iskelet  ve  kemik yapısında  görev  alır. Eklemler  ve  tendon için gereklidir. Çünkü ağır kaldırdığımız  zaman  ister istemez  eklemlerimize  yük biner   ve  güçsüz kemiklerin kırılma  ve  incinme  ihtimali çok yüksektir fakat kalsiyum  yoğunluğu yani kemik yoğunluğu yüksek  olan  kemik kolay bir şekilde  hasar  görmez  ve  çalışmaya  devam eder. Tendon , kasları  kemiklere  bağlayan  dokuya  denir.  Tendonlar  ve  kas  hücrelerimiz için gereklidir. Bildiğimiz  gibi dişlerimizde  kalsiyumdan  destek alarak işlev sağlar. Diş sağlığı içinde  kalsiyuma  ihtiyaç duyarız.Bizim için önemli olan  kısmı öğrendik bakalım  özet  olarak  nerelerde  bize yardım   eder ,

  • Diş , kemik , eklem ve  tendonlar  için vazgeçilmezdir.
  • Kanın  pıhtılaşması ve  kan  basıncını dengeler.
  • Kasların kasılması  ve  kalp kaslarının çalışmasında  büyük önem  taşır.
  • Sinir sistemini destekler  düzenler.

Genel olarak kalsiyum  çok büyük etkilere  sebep oluyor eksikliği konusunda  bu durumların  tersinin  olacağını tahmin etmek  zor değil.

Kalsiyum Fazlalığı !

Fazlalığı sonucunda   , yüksek  tansiyon   ,  vücut  kireçlenmeleri  , böbrek  taşı gibi  durumlar  meydana  gelirmiş ben bu  kadar düşünmemiştim  , gerçekten  ihtiyaç duyuyoruz   fakat  dikkatli ve  yeteri kadar  tüketmek de  fayda  var.

Günlük ihtiyaç  70 gr  – 100 gram arası  günde  2 bardak sütle  günlük ihtiyacın %50 sini karşılayabiliriz.Bunun  yanında  D vitamini eksikliği yaşayan  kişiler de  ihtiyaç artar. Yeterince  güneş ışığı ve  yeterince  kalsiyum herkes  için önemli. En büyük  kaynakları süt ve  süt ürünleridir. Bunların  dışında  fındık , yumurta ve kuru baklagiller de  bolca  bulunur ve  tüketildiğinde  kolay sindirilir.

Yukarı da da  belirttiğimiz   gibi ağırlık kaldırırken  çok ihtiyaç  duyarız  sadece  eklem  için değil bütün kas  ve  kemik yapımız  için kalsiyum  gereklidir. Daha  büyük olmak  için ağır  kaldırmak  gerekir bu yüzden  tükettiğimiz besinlere  dikkat etmek size  çok büyük fayda sağlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


four + 1 =