Karbonhidrat mı ? Protein mi ?

karbonhidrat mı protein mi

Karbonhidrat  mı ? Protein mi ?

Bu başlık altında  yine Vücut geliştirmenin temellerini yazacağız okuyacağız ve anlamaya çalışacağız.

Öncelikle Karbonhidrat mı ? Protein mi ? şeklinde  bir soru soramayız çünkü bedenimizin ikisine birden  ihtiyacı var.Bunu inkar edemez  yada  kişiselleştiremeyiz.

İnsan vücudunda kas  gelişimi için önemli olan proteini herkes  bilir ama  genellikle sadece protein tüketirsem güçlü olurum mantığı vardır.

HAYIR ! eğer siz 100 gr protein alıp  karbonhidrat tüketmezseniz , protein sentezi olmaz. Kısaca Eğer benzininiz yoksa gidemezsiniz.Protein sentezi olmazsa  kas gelişimi olmaz o yüzden  karbonhidratlar ve proteinleri birbirinden ayıramazsınız.

Karbonhidratlar  bütün enerjimizi sağlayan , yaşamamızı sürdürmemiz için gerekli bir etkendir.O yüzden  hangisi daha önemli derseniz tabi ki karbonhidratlar çünkü temel  enerji kaynağı.Eğer siz karbonhidrat alımıyor ve sadece proteinler  ile besleniyorsanız  vücut tepkileri değişir örneğin ;

Beden öncelikle :

Kalori(karbonhidrat) kullanır çünkü depolaması kolay kısa sürede sentezlenir.

Yağ sentezlendiğinde yani insan vücudunda  çözündüğünde  çok yüksek seviyede  enerji sağlar  o yüzden  yağları bedenin belirli yerlerinde depolar.

Eğer bu iki seçenekte yoksa  Vücut  Altını olan Proteinleri kullanarak gerekli enerjiyi sağlar.

Eğer siz yeterince  Karbonhidrat  almazsanız Kas gelişiminin önüne geçer , Protein sentezine engel olur ve gelişimi durdur veya  kas kütlesinin azalmasına  sebep olabilirsiniz.Bu durumda  biz Vücut Geliştirmeciler in  işine gelmez.İşin içine bilimsellik katarsak , 100 gr protein aldığınız zaman  4 ile  çarparsanız zaten protein içinde 400 kalori almışsınız demektir.Saf proteinden  bahsediyorum mesela 100 gr tavuk göğsünün içinde  ortalama  25 gram protein vardır yani 4*25 = 100 kalori almışsınız demek oluyor.

Siz siz olun Bu iki önemli yapı taşını  birbirinden ayırmayın.Ve sabit kaynaklardan almayın bu besinleri mesela her gün tavuk  , et , makarna sizi yemekten soğutabilir o yüzden   çeşitli besinler tüketin mesela  yumurta  , yoğurt   , yulaf , patates , pirinç  , balık , sebze ve tahıl tüketebilirsiniz seçenek çok.

 Sporla Kalın !

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


16 + nineteen =