Kardiyo Nedir? Faydaları Nelerdir?

kardiyo nedir nasıl yapılır

Kardiyo Nedir? Faydaları Nelerdir ?

Genel bir cardio denildiğinde  akla  hemen yağ yakma  ve zayıflama  gelir. Evet  cardio yağ yakma  ve  zayıflama konusunda ciddi bir destekçidir. Bunu herkes  bilir cardio yaparak genel yağ oranı azalır. Kardiyo’nun genel tanımına  bakacak olursak; Cardio, aslında kalp atış hızı ile  ilgilidir. Bu hızın artması da  vücutta ki  kan dolaşımının hızlanmasına  sebep olur.Bu sayede kan damarları  temizler kaslara daha çok oksijen  gider.

Antrenmanlar sırasında biz  istemesek bize kan dolaşımı hızlanır vücut ısımız artar. Bu sayede vücut  yaptığımız işe göre  daha etkili çalışmış olur. Kardiyo’nun kalbin atma  hızı olarak tanımladık.

Cardio’nun Faydaları Nelerdir ?

Az önce  de  bahsettiğimiz gibi kan dolaşımının artması vücudun hızlı çalışmasına  sebep olur. Bu sayede  çalışan bütün organlar daha  hızlı  çalışıp ve  daha  çabuk yorulur. Vücudumuzu  bu rutine  alıştığında  bu süre artacaktır. Örneğin  5 dk koşu sonrasında  yorulan  ciğerleriniz bu antrenmanlara devam ettiğiniz sürece  5 dakika 25 -30 dakika  hatta  çok daha üst  seviyelere çıkacaktır. Vücudumuz  rutin işlere  ayak uydurur. Fakat kas  gelişimi için onu şaşırtmak şattır.

Kardiyo  antrenmanlar sırasında  biz  istemesek  bile artacaktır. O yüzden   Kardiyo için sadece bir gün koşu bandında  koşmak  doğru olmaz. Bu olayı  her antrenman sonrası koşmak  yada  yürüyerek  yapmanız daha  faydalı olacaktır. Bu antrenmanlar sırasında  aktif çalışan kalp bu hızlı kan  akışı sayesinde kalp risklerini ortadan da  kaldırır. Örneğin, kardiyo kan akışı sırasında  kalp damarlarında ki yağ ve biriken diğer  zararlı olguları hızlı atması sebebiyle temizler ve daha sağlıklı  dolaşım sağlar. Söylediğimiz gibi vücut  ısı artacaktır. Bu kış aylarında  ısınmak  için hafif tempo ve  sonrasında esneme  hareketleri ile antrenmana başlanabilir.


Cardio Antrenmanları

Bunlar genellikle , koşu bantları merdivenler, doğa yürüyüşleri vb gibi çeşitlenebilir. En  çok tercih edilen  ve  yağ yakma konusunda  bir efsane  olan  İnterval Antrenmanlar tercih edilir. Bu antrenmanların tercih edilme sebebi sadece antrenman  sırasında  değil bütün gün içinde  yağ yakmasıdır. Bu antrenmanlar  uygulanırken  , Bir dakika yüksek ritim de koşu  sonrasında  1  dakika o ritmin yarısı daha az  seviyede  koşu ile  bir kaç  dakika  uygulanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 × 4 =