Kas Geliştirme Prensibi

kas geliştirme

Kas Geliştirme Temel  prensibi nedir ?

Kas geliştirmenin temel olarak, kas  fibrillerini genişletmek diyebiliriz. Kas geliştirme aslında  sizin güçlenmeniz, daha sağlıklı kan dolaşımı ve  kuvvet demektir. Kas geliştirmenin anahtarı protein sentezi ve  hücre yinelemedir. Kaslar  protein içerek  uzun  lif  zincirlerinden  oluşur. Binlerce lifin birleşmesi ile bir kas  oluşur. Siz bir antrenman  yaptığınızda  bu kaslar  lifler hasar görür. İstediğimiz ufak yırtılmalar  meydana  gelir. Vücut  protein sentezi ve kan  dolaşımı sayesinde bu hasarı giderir ve  eski halinden  daha  güçlü ve kuvvetli bir kas  meydana  gelir. Bu olay tekrarlandıkça kas  gözle görülür halde büyür ve güçlenir. Bu yoğunluğa alışan  fibriller bir sonraki antrenmanda daha  üst bir seviyeye çıkarak kas  gelişimini tamamlar.Kas Geliştirmenin Etkenleri nelerdir?

Bu etkenleri sıralamaya çalışırsak genel olarak şöyle diyebiliriz. Antrenman , dinlenme , beslenme olarak  üç grupta incelenebilir. Antrenman  bildiğimiz gibi vazgeçilmez , en etkili ve zevkli bölümdür. Ağırlık antrenmanları kas  gelişimi ve kuvvet arttırır bunları biliyoruz. Beslenme ise antrenman  bittikten sonra başlar ve uykuya kadar  devam eder. Beslenme hedef ve amaçlarınıza göre değişiklik gösterir ve midenize dikkat etmeniz gereklidir. Kas gelişimi için çok önemli bir etkendir. Kas geliştirme için protein ağırlıklı ve kaliteli beslenmeye özen gösterilmelidir. Dinlenme konusunda kas gelişimini etkiyen en büyük etken uykudur. Kas gelişimi, uyku sırasında  gerçekleşir. Daha doğrusu kas gelişimi , uyku sırasında çok daha verimli ve sağlıklı gelişir.

Kas gelişimini destekleyen diğer faktörler, hormonsal ve dolaşımı etkileyen  durumlardır. Hormonsal anlamda testosteron seviyesi yüksek bir birey daha  hızlı kas gelişimi görürken. Bu seviye aşağılarda olan bir kimse  daha  yavaş ve zor bir şekilde geliştiğini görür. Testosteron büyüme hormonlarını ve kuvvet sağladığı için faydalı bir hormondur. Dolaşım ise, antrenman sırasında meydana  gelen kan  basıncı ve  kanda ki oksijen seviyesine bağlı olarak kas  gelişimini etkiler.

Kas geliştirme , yine  üstüne  basarak söylemek gerekiyor sizin yine genetik faktörü hesabı katılmalı ve daha  işe başlamadan vazgeçmeyin. Zor  gelişiyorsa  antrenman ve diğer etkenlere  dikkat edin.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


13 − 3 =