Kaslar Sarkar mı ? Kas Sarkması Nedir ?

kaslar sarkar mı

Kaslar Sarkar mı ?

Antrenman yapmayı bırakınca  kasların sarkması doğru mu ? asıl soru budur.Aksine , antrenman  yapmayı bırakınca kaslar sarkmaz  , küçülür.Elbette kasların içinde hava veya su yok yani sarkma olmaz kas sarkmaz  diyebiliriz.

Kaslar alışmış yani olağan bir zorlama ile karşılaşmadığı zaman yani sporu tamamen bırakmış olduğunuz zamanlarda  kas  hacminde  azalma-atrofi oluşur.

Bu olayı , uzun süre hareket edemeyen yatalak hastalarda veya kolu sakatlanmış bir süre hareketsiz kalmış kişilerde  görebilirsiniz.Bu kişilerde söz konusu adelelerinde  gözle görülür derece de bir küçülme  gerçekleşir , ama sarkma  olmaz.Nitekim “Kas hafızası” denen bir olay vardır , uzun süre baskı görmemiş kaslar eski formlarını çok kısa bir zamanda yakalayabilirler.

Yalnız şunu da belirtmek gerekir, eğer siz spor yapdığınız dönemde çok yüksek kaloriler tüketip spor yapıyorsanız bu sizde yağlanma  yapmaz  fakat spor yapmadan  çok yüksek kaloride besinler  tüketirseniz vücudunuz  bunları toplar ve bu  durum bir zaman sonra yağ dokusu olur ve bunlar sarkar ve bunlar kas değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


nine − eight =