Kasların Yapısı

kas yapısı

Kasların Yapısı

Bildiğimiz üzere kaslarımız  proteinlerden  oluşur bunu çokça dile getirdik şimdi  biraz daha derine inip inceleyelim.  Kas dokusu fibrillerden oluşur , 10 – 15 fibril bir araya gelerek  fibril demetlerini oluşturur ve bu sayede fasiküller ortaya çıkar. Fasiküller  birbirine bağlı yapılardır ve  bunlar  bağ dokusu sayesinde  bağlanır bunlara  tendon denir. Fibriller sayıları bir kaç yüz   yada binler  arasında değişen miyofibillerden oluşur.

Yapılan araştırmalar da  görülen odur ki Fibriller sayıları değişmez  fakat fibriller  genişler  , kalınlaşır. Bu sayede kaslarda  hacim ve kuvvet meydana gelir bu olaya hipertrofi tam tersi durumun meydana  gelmesine ise atrofi denir. Hipertrofi  aktif spor yaptığınız da  ve  düzgün beslendiğinizde  vücudunuzda  kaslarınız da  daha iri ve canlı bir görüntüye sebep olacaktır ama bu durum sporu bıraktığınız da devam etmez , işte bu iri görünüm ve estetik besleneme  bozulduğunda  da  yada  antrenman  düzeni bozulduğunda  atrofi meydana  gelir bu  hipertrofinin tam tersi durumudur yani bu olayda  kaslar  düzgün enerji ve  oksijen alamadıkları  yada  düzgün esneyip çalışamadıkları zaman  kaslarda  ufalma  , hemde  gözle görülebilir santimler  bile  oynata bilir. Egzersiz sırasında   yani hareket halinde   yavaş ve hızlı kasılan fibriller mevcuttur yavaş fibriller  dayanıklıdır , hızlı kasılan fibriller ise kuvvet fibrilleridir.Kasları kuvvetlendirmek için temel prensip şu sırayla elde  edilir ;

  • Hareketin ağırlıkla yada  bir dirence  karşı yapılması
  • Tekrar sayısının artırılması
  •  Kasların kasılı olduğu yani hareketi yaprken ki press yada çekme hareketlerini süresinin uzun tutulması
  • Tekrar sıklığı artırılması
  • Süreklilik yani düzen ve süre

Bu durum da  her sette ağırlığı artıracak olursak kas  gelişimini daha ileri seviyeye çıkarır ve kaslarımıza kuvvet kazandırabiliriz. Ağırlığı dikkatli ve kontrollü olarak kaldırdık artık kullandığımız ağırlık bize hafif geliyorsa  ağırlığı arttırmalı ve bir kademe daha  başarıya ulaşabiliriz.

Kas yapısını detaylı seviyede anlatmaya  çalıştık  , kas  gelişimi gerçek anlamda  uyku sırasında  gerçekleşir uyku sırasında  metabolizma yavaşlar ve hormonsal seviye yükselir ve buradan sonra  bizim antrenman yapıp katabolik duruma getirdiğimiz kaslarımızın hasarlı bölümleri  iyileştirmeye başladığı süreçtir. Bu sırada  tükettiğimiz proteinler  aminoasitlere  yani daha  küçük proteinlere dönüşerek iyileşme başlar ve ortalama 48 saat boyunca  bu iyileşme çalışır ama  büyük bir kısım uyku sırasında  iyileşir ve gün içinde  hissedilen kas  ağrılarının sebebi uykusuzluk  yada  düzensiz beslenmedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


12 + eight =