Kepekli Yiyecekler

Kepekli besinler
Kepek Yararları

Kepekli Yiyecekler

Arkadaşlar sabah kalktınız kahvaltınızı ve ara öğününüzü tükettiniz sıra geldi antrenmandan önceki ve sonraki öğüne. Kepekli yiyecekleri ne zaman yemeliyim diye düşünüyorsanız makalemizi okuyun.

Öncelikle antrenman öncesi öğünümüzü tüketirken ne zaman antrenman yapacağımız önemli.Örnek olarak 5.30 başlamayı düşündüğümüz antrenmana,yemeğimiz en az bir buçuk saat olmakla birlikte 2-2.30 saat önce yemek yememiz bizim yararımıza olur.Eğer antrenmandan hemen önce yemek tüketip gidersek sindirim sistemimiz antrenman sırasında halen bu yemeği sindirmekle meşgul olacağı için,yaptığımız antrenmanda sırasında şişkinlik hissedebiliriz ve performansımız zamanında yenilmiş bir yemekten alacağımız enerjiyle aynı düzeyde olmadığı için düşük ve yetersiz kalacaktır bu durumda verim alma durumuz mutlak düşecektir. Antrenmandan önceki öğünümüzü 2.-2.30 saat önce tüketirsek performans ve verim açısından iyileşme göreceksiniz.
Antrenmandan önceki öğünümüzü antrenmandan 2-2.30 saat öncesi yemeyi planlıyoruz peki neler tüketmeliyiz?Arkadaşlar antrenmandan önce karbonhidrat olarak tavsiye ettiğimiz genellikle kepekli veya esmer bulgur,makarna ve pirinçtir. Bunları tüketin dememizin sebebi glisemik indeksi arkadaşlar.Bu ürünlerin normallerine göre glisemik indeksi düşük olduğu için antrenmandan önce insülin bir anda yükselmek yerine yavaş yavaş vücutta salgılanıyor. Antrenman sırasında daha çok pump yaparak kaslarınızın daha çok şiştiğini hissedersiniz.

Esmer Makarna

Peki Antrenman Sonrası Ne Yemeliyiz ?

Arkadaşlar antrenman sonrası kepekli yiyeceklerden ziyade normal beyaz pirinç kullanabilirsiniz. Bunun nedeni ise glisemik indeksi esmer olanına göre yüksek olduğu için antrenman sonrasında ensülin çabuk yükseltecektir ve toparlanmayı hızlandıracaktır.

Sporcu besinleri
Sağlıklı karbonhidrat

 

Tabi arkadaşlar bunlar karbonhidrat çeşitleridir yanlarına protein eklemeyi kesinlikle unutmayın !!!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


two × two =