Kilo Almak İçin Bir Kaç İpucu

kilo almak için ipucu

Kilo Almak İçin !!

Kilo almak biraz geniş bir konu aslında  biz önce  basit bir giriş yapalım.Kilo almak için iki seçeneğiniz var ;

  • Karbonhidrat
  • Protein

Peki sizin tercihiniz hangisi ? Öncelikle kilo alma olayı vücut ihtiyacı olan bazı maddeleri ileride kullanmak için biriktirir mesela yaşamak ve bedenin belirli fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ilk önce  enerjiye yani karbonhidratlara ihtiyacı vardır.Vücudumuz her şeyden  önce Karbonhidratları depolar ve işler.Proteinler yani kaslarımız , vücutta ki karbonhidrat azaldığında   bedenimiz doğrudan kaslarımızı kullanarak yaşamımıza devam etmemizi sağlar.

Karbonhidrat tüketimi çok önemlidir,kilo almak için önceliğimiz temiz karbonhidratlar mesela pirinç , bulgur , tam buğday unlu ürünler , esmer makarnalar gibi bunu araştırıp çoğaltabilirsiniz.Vücudunuz temiz karbonhidratlara daha çok önem verir ve depolar.

Temel yapı böyle ama kişisel bir durum söz konusu , sizin metabolizmanız  ne  kadar  hızlı – yavaş bu durum sizin kilo almanızı etkiler.Yaşınız ilerledikçe metabolizma hızınız yavaşlar  belki ilerde kilo probleminiz olmaz  ama  şuan  metabolizmanız gerçekten hızlı ise daha  çok beslenmeniz gerekecektir.

Proteinler  tarafında kilo almak isterseniz yani kas biriktirmek , geliştirmek için önceliğimiz elbette antrenmanlar olmalı antrenmanlarda yoğun çalışarak  ve düzgün beslenerek  kas gelişimi ile kilo alabilirsiniz fakat bu durum çok daha fazla sabır ve zaman ister.Antrenmanlar sonrası bol karbonhidrat  ve protein tüketmek  gelişiminizi kilo almanızı sağlayacaktır.Gün içinde  ki öğünlerinizi arttırmalısınız ,mesela , günde  3 öğün yiyorsanız bunu 4 , 5, hatta 6 bile  yapabilirsiniz.Daha çok yerseniz daha büyük olursunuz unutmayın.Antrenmanlarınız da büyük bölgeleri çalıştırmayı deneyin mesela bacak.Bacak çalışmak testosteron ve büyüme hormonunu tetikler bu sayede  kilo almanız kolaylaşır.

Daha ağır ve büyük kas bölgelerini çalıştıran egzersizleri tercih edin  ve kardiyo  egzersizlerine biraz ara verin kardiyo egzersizleri yağ yakımına ve  kalori harcanmasına çok yardımcı bir etkendir hedefimiz kilo almak ise kardiyo antrenmanlarından biraz uzak olabiliriz.

Bol bol Karbonhidrat

Sağlıklı karbonhidrat  tüketerek hem enerji konusunda  büyük açıkları kapatmamızı sağlıyor hemde  antrenman sırasında  yada  sonrasın da  dinç olmamızı sağlıyor.Karbonhidrat mı ? Protein mi ? Konusunu incelemenizi  tavsiye ederim.

Sporla kalın..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


five × 2 =