Kuvvetli Karın Bölgesi İçin

kuvvetli karın bölgesi için

Kuvvetli Karın Bölgesi İçin

Kuvvetli karın bölgesi için, öncelik antrenmandır. Karın bölgesinin ufak bir bölge olduğunu daha  önce ki karın  yazılarımızda  belirtmiştik. Karın kasları  ufak ve  hızlı iyileşen yani gelişen kaslardır. Örneğin haftada  iki günde  karın çalışmak  size  sıkı bir karın kazandırırken. Haftada  iki gün bacak çalışmak  sizin gelişiminizi azaltır. Nedeni büyük kasların gelişme  süresi çoktur bu yüzden vücut  bu yoğunluğa hızlı cevap veremez.

Kuvvetli Karın bölgesi için, öncelikle  haftada yaptığınız  gün sayısını arttırmak  olabilir. Sıkı karın daha  kuvvetli olacaktır. Bundan  emin olun. Gün içinde  merdiven çıkmak  daha  çok kalori harcamak  karın kaslarınızı daha  kuvvetlendirecektir.

Kuvvetli Karın için Bileşik Hareketleri Tercih Edin..

Kuvvet için bileşik hareketler tercih edilmelidir. Temel de kas  yapan  hareketlere  bileşik hareket denir. Kas  geliştiren hareketler  yanında  kuvvet de kazandırmış olur. Temel de bileşik hareketler  uygulayarak da karın kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Karın kasları vücutta ki dengeyi sağlar bu yüzden biz istemesek bile çalışır.Kuvvetli sıkı karın kasları için , squat , deadlift gibi bileşik hareketler sayesinde  kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Fakat  antrenman yanında diğer faktörleri unutmamak gerek.

Beslenme ve esnemeye  dikkat edilmeli

Beslenme  her  kas  bölgesi için önemli fakat karın kasları için çok ince ve detaylı beslenmek  şart. Karın bölgesi en çok yağın depolandığı bölgedir. Bu yüzden  daha az  yağlı tüketmek  zorundasınız. Yağı hayatınızdan  çıkartmalısınız kızarmış yağ yerine  daha  çiğ yağ tüketmek  faydanıza  olacaktır. Sebebi kızarmış yağların yapısı  değiştiği için vücut  onları  enerji  olarak kullanmak  üzere depolar bu yüzden yağlar  vücutta birikir ve zamanla  kilo alınır.

Daha  çok temiz karbonhidrat tüketmeli ve  meyve  sebzeye  yüklenmelisiniz. Örneğin tam buğday unlu ekmek tam istediğimiz gibi bir karbonhidrattır içinde ki proteinde  cabası sayılabilir. Yine bol bol protein tüketimine  devam ediyoruz. Bunun yanında daha  hafif beslenmek  daha  yararlı olacaktır.

Esneme !!

Aslında  esneme bütün vücut için önemli. Esneme kasa  şekil vermek için uygulanır ve  daha sağlıklı kas  gelişimi için önemlidir. Esneyerek kaslarınızın daha  sıkı ve  sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Hem  sakatlanmalardan  korunur hemde  esnek kaslara  sahip olursunuz. Kasların esnekliği önemlidir çünkü kaslar  sıkıştırma  ve  esneme ile gelişir. Durmadan sıkıştırma  yaparak  kas  geliştirebilirsiniz fakat artık zamanla  kaslarınızın sıralaması  bozulacaktır yada  duruşunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


nineteen − 5 =