Neden Makarna Tüketiriz ?

neden makarna tüketiriz

Neden Makarna Tüketiriz ?

Makarna, bir karbonhidrat deposudur. Makarna, sıradan  beyaz  ekmeğe göre  çok daha  fazla  lif, protein ve  vitaminleri içerir. Makarna, buğday ununun irmik haline  getirilip, yumurta ile karıştırılarak daha sonra şekil verilmiş kuru hali de diyebiliriz. Bizim  işim de sağlıklı karbonhidrat ve protein olduğu için  makarna  tüketiriz.

Makarna, kompleks karbonhidrat olduğu için  metabolizma  onu  görünce  hızlıca  enerjiye çevirir ve  sindirilmesi hızlıdır ki buda  tam  bizim  istediğimiz , sürekli çalışan  ve  hızlı sindirilen besinlerdendir. Makarnanın besin değerlerine bakalım  o kadar  övdük değil mi ;

100 gram Pişmiş  makarnada 25 gram karbonhidrat, 5 gram protein ve  bolca kalsiyum  magnezyum ve  A vitamini bulunur. Aslında  bir şeyleri yerken besin değerlerini pek umursamayız  fakat bize değer  katan  yediğimiz şeylerdir. Bunların yanı sıra  nasıl tükettiğinizde  önemli. Makarna, SAĞLIKLI dedik ama  yanında  nasıl yediğinizin  bir önemi var. Makarna, tüketilirken aklınıza   geliyor biliyorum, ketçaplı , yağlı , mayonezli yada  çeşitli şekillerde de yemek size 25 gramdan  daha  fazla  karbonhidrat sağlar. Fakat bunlar bizim  istediğimiz ve işimizi yarayacak  karbonhidrat çeşitleri değil. Bu yüzden  daha sade örneğin  yoğurtlu tüketmek  diğer  duruma  göre  daha sağlıklı ve  kilo aldırmadan  makarnadan  faydalanabiliriz.


Makarnanın Yeri

Makarna  diğer  karbonhidratlara göre  çok daha  ucuzdur. Haftada  bir kaç kez  yemek bir sıkıntı çıkarmaz fakat  karbonhidrata yönelmek  size kilo aldırır. Makarna  hem  düşman  hemde büyük bir savaş da dostumuzdur. O yüzden  kullanırken  dikkatli ve  özenli olmalısınız.

Makarnanın  yeri tabii ki midenizdir. Hafta içinde  öğünlerinizde tüketebilir ve  cheat meal yapabilirsiniz. Fakat cheat meal, ayda  bir yada  bir kaç ayda  bir defa  yapılmalı sizi motive etmelidir. Makarna aslında  çok çeşitlidir. Bu yüzden  nasıl makarna  yediğiniz önemli. Sıradan  makarna iyidir fakat  kepekli makarna  ondan  daha  iyidir. Her  yerde  bulamayabilirsiniz fakat  büyük süper marketlerde  bulunuyor. Mümkünse  tam  buğday unlu makarna tüketmeniz daha  yararlı olacaktır.

Yukarıda da söylemiştik, karbonhidrat kilo aldırır diye. Makarna  ve diğer karbonhidratların  özelliği aslında budur. Kilo almak için de tercih edilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


19 + fifteen =