Omuz Programı Nasıl Olmalı ?

omuz programı nasıl olmalı

Omuz Programı

Konumuz Omuz ise konuşacağımız öğreneceğimiz çok şey var demektir. Omuz genişletmek , ilk akla gelendir. Bildiğimiz gibi sadece omuz çalışarak, sürekli omuz programı uygulayarak istediğimiz görünüme sahip olamayız. Omuz programları yanında  diğer bölgeleri de çalıştırmak geliştirmek şart tabi. Omuzların  estetik görünümünü düzeltmek için , göğüs ve sırt  kaslarımızı da  aynı oranda  çalıştırmalıyız. Sırtınız ne kadar  geniş olursa  omuzlarınız da o kadar  geniş gözükür. Omuz programları dışında  diğer  sırt , göğüs yada  kol kaslarına  orantılı programlar  kullanılmalıdır. Omuz programlarımıza geçmeden  önce Omuz kasları hakkında  ne  biliyoruz, bilgimizi tazeleyelim.

Omuz kasları,   antrenman sırasında  istemeden de olsa  her zaman  aktif olarak kullandığımız büyük kas  grubundan birisidir. Omuzlarımız biz göğüs antrenmanlarında çalışırken  pek aktif halde çalışmasa da arka planda çalışır. Buna  örnek olarak Triceps antrenmanlarında artık kaldıracak gücümüz kalmadığında, kaslarımız iyice yıprandığında omuzlarımızdan  biz istemeden  bir destek gelir ve  set sonrası hafifi bir ağrı hissederiz. Omuz programı için sağlıklı omuzlara ihtiyaç vardır unutmayın sizin bedeninizden başka hiç bir şeyiniz yok.


Omuz kaslarımız , geniş bir görünüme  sahip olmamamız  için çalıştırmamız gereken  bir bölgedir. Omuzlar  büyük kas  grupları oldukları için en az 3 hareket uygulanmalı ve  kasların  iyice yıprandığından emin olmalısınız. Yine omuz programında  bir press bir izole hareket kullanmalısınız.

Omuz Press

Omuz Press

Yan Açış

Omuz Yan Açış

Military Press

Military Press

Kablo Yan Açış

Kablo Yan Açış

Programlarınız temelinde  bu hareketleri kullanmanız istediğiniz gelişmeyi sağlayacaktır. Antrenmanların yanında  beslenme  ve diğer faktörleri unutmayın. Uyku konusunda dikkat etmeniz gerekir sebebi iyileşmenin büyük bir kısmı uyku sırasında  gerçekleşir. Hafta içinde omuz antrenmanlarının birden fazla tekrarlamayın. Sebebi Omuzlar büyük kaslar o yüzden  iyileşmesi karın  yada  kol kasları gibi hızlı olmaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 × one =