Protein İçerikli Besinler

protein içeren besinler

Bildiğimiz üzere  protein’in vücutta ki emilini  daha sonra protein ne zaman ? nasıl kullanılır ? gibi yazılarımızda  değindik isterseniz bu konuya  girmeden  önce  bu konulara göz  atabilirsiniz.

Proteinler Bizim Dostumuzdur !!

Kaslarımızın gelişmesi için bildiğimiz gibi protein tüketmemiz şart  bu tüketimi ister  et ile karşılayın ister sebze  ile  bu tamamen  size ve bütçenize  kalmış bir şeydir.

Bir Efsane Tavuk Göğsü.

Spor yapan yapmayan herkes  Tavuk göğsünde  yüksek seviyede  kaliteli protein olduğunu bilir. Bunların  sebebi biziz arkadaşlar  unutmayın sizlersiniz bizleriz çünkü bizler  vücudumuzun nelere  ihtiyaç duyup nelere  ihtiyaç duymadığını iyi biliyor ve vücudumuzu tanıyoruz.Sporcuların en  çok tükettiği besinlerin en  üstündedir. Tavuğun en yağsız  ve  kaliteli kısmıdır  yağsız  olduğu için bizim için bir hazine  sayılabilir.  100 gr Tavuk Göğüsünde  ortalama  27 gr protein bulunur az  önce  dediğim gibi bir hazine. Protein dışında   B6 vitamini, selenyum ve fosfor kaynağıdır.


Tavuk göğüsü bildiğimiz gibi her türlü bulk döneminde  veya Definasyon döneminde  tüketiyoruz  fakat dönemde ki amaç gereği  gramı yükseltip düşürüyoruz. Tüketilmesi hakkında pek sorun yok aslında   genellikle  haşlayıp yada  yağsız  kızartıp yiyebilirsiniz.

Hindi Göğüsü

Yine az  yağlı protein kaynağıdır. 100 gr hindi göğsünde 30 gr protein barındırır.Aynı  zamanda niasin, B6 vitamini, selenyum, fosfor ve çinko açısından zengindir.Fakat  pek tüketilmeyen bir besin kaynağıdır genellikle  kırmızı  et ve  tavuk yediğimiz için hindi daha  alt  sıralarda  kalmıştır aslında  daha  pratik ve  kaliteli besindir.Tavuk etinden çok bir farkı yoktur. Sindirimi kolaydır.

Yumurta !!

Bilinen ikinci efsaneye  geldik. Yumurta  spora  yeni başlayan  yada  sürekli devam eden herkes  tüketir.Sıradan bir insanın günlük protein  ihtiyacının yanlış hatırlamıyorsam  %15’ini karşılar.Bir yumurtada  6 gr protein bulunur.Yeni başlayanlar  tüketirken   tamamını tüketebilir , gelişim ilerledikçe amaçlara göre  sadece  yumurtanın akı tüketilebilir.Yumurtanın sarısında  ise  , vitamin mineral ve antioksidanlar  bulunur.

Balık

Neredeyse   saf  protein kaynağıdır. Tamda  sezonu , şu günler de çarşıdan  pazardan alıp tüketebiliriz fakat  diğer  sezon ve  aylarda  genellikle ton balığı yani konserve  kutularında  alabiliriz.Besin değerlerine  gelecek olursak ,B12 vitamini, potasyum, magnezyum, selenyum ve diğer besinler açısından zengindir. Ton balığı 100 gr  ortalama  18 gr protein bulunur.İçerisin de ki omega-3 yağ asitleri sayesinde  bir çok vitamini barındırıyor. A vitamini , kalsiyum ,demir , c vitamini ,magnezyum ,  sodyum ve  potasyum gözümüze  çarpıyor.

Peynir

Peynirin her  çeşidi yüksek  oranlarda  protein içeriyor.Ama genel olarak tercihimiz yağsız  olması taraftarı olduğu için süzülmüş veya  az yağlı peynir ve  peynir çeşitleri tercih ediliyor.Süzme  100 gr peynirde   11 gr protein bulunuyor, bunun   yanında  kalsiyum vs  gibi vitamin  ve  mineraller  bulunuyor.

 

Genellikle  Hayvansal Et ürünler karşımıza  çıkıyor peki ,Tahıl ve sebzeler de  ki protein  ağırlıklı besinler neler ?

Soya ürünleri, baklagiller, fasulye, bazı yemişler ve tahıllar bitkisel protein bakımından zengin gıdalar arasındadır. Yulaf ezmesi  , Rafine edilmemiş tüm besinler  gibi.

Yulaf ezmesi 

Genellikle  en  çok tercih edilen  tahıl sınıfında  ki kaliteli protein ve karbonhidrat içeren besindir.100 g yulaf ezmesinin içerisinde 10-12 g kaliteli protein bulunur ve 100 g yulaf ezmesi içerisinde 8-10 g lif bulunur.Vücut geliştirmenin her  döneminde  kullanabilirsiniz hem enerji verir hem  yağ yakar  diğer  besinlere  oranla  daha  hızlı yağ yakar.Daha çok ayrıntı için burada ki bağlantıdan  ulaşabilirsiniz.

 

Görüşmek  Üzere Takipte  Kalın !

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


18 − nine =