Protein Ne zaman ? Nasıl Kullanılır ?

protein tozu ne zaman kullanılır

Protein Ne zaman ?  Nasıl Kullanılır ?

Bildiğimiz üzere antrenmana başlamadan   5 dakika önce protein alıyoruz.Proteinler  vücutta  recovery yani onarma, iyileştirme görevini üstlenir sebebi ; antrenman esnasında  kas liflerinde yıpranma  yani bir hasar meydana gelir.

Bazıları antrenman esnasında katabolik durum olmasın kas kaybı yaşamayalım gibi şeylerden bahsederler.   Ama ;  antrenmanın asıl amacı kasları katabolik  duruma getirmektir yıpratmak, çalıştırmaktır  yani sizin istediğiniz büyüklükte bir yıkıma uğramasıdır.Antrenman sonrası , protein ile bu hasar gören lifleri onarır ve daha güçlü ve kalın  kas lifleri oluşması sağlanır.

Ve Antrenman öncesi protein almamızın ne gibi etkisi vardır sorusuna gelelim.Protein Sürekli olarak vücutta sentezlenir , işlenir veya vücutta ki protein seviyesi düşebilir yada vücudun ihtiyacına göre değişiklik gösterebilir.Egzersiz yaptığımız sürede protein sentezi azalır yani ; protein sentez  seviyesi düşer.Protein sentezinin , düşmesinde ki amaç antrenman esnasında vücut katabolik duruma geçer.Vücut onarım kısmını değil yıkım kısmını üstlenir , onun için protein sentezi yapmaz.

Antrenman  sonrası vücut dinlenme sürecinde ise bu durum tam tersi şekilde olmaktadır.Vücut gerçek anlamda  protein sentezini artırır o zaman en büyük silahımız Proteinleri daha mantıklı bir şekilde kullanalım.Antrenman öncesi en az iki saat önceden yemek yiyelim , ne tok olalım ,nede aç .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


four × three =