Protein’in Vücutta ki Emilimi

protein emilimi

Genel olarak ne zaman protein tüketilmeli ?  ,hangi sıklıkla tüketilmeli ? ve takviye sporcu besinleri kullanmalı mıyız ? yararları nelerdir ? gibi sorulara yanıt arayacağız.

Protein’in Emilimi

Bildiğimiz gibi proteinler aminoasitlerden oluşuyor.Biraz  daha bilimsel konuşacak olursak , yirmi çeşit amino asitin  bir zincir şeklinde bağlanması sonucu meydana gelirler.Vücut geliştirmek ve daha sağlıklı bir hayat sürebilmek için hayatımızdan çıkarmamalı ve kaliteli proteinler tüketmeliyiz.

Proteinler hücre onarımı  ve metabolizmanın düzenli olarak çalışmasın da çok büyük rol oynar.Proteinler siz istemeseniz de vücudunuz da ki yağları yakar.

Düzenli bir şekilde aminoasit kaynağı besinler tüketemiyorsak ne yapmalıyız ?

Gün içinde  tükettiğiniz besinlerden protein tüketiminiz az , ve ağrılarınız çok ise bu durum aşırı antrenman sendromuna sebep olabilir. Bu yüzden sporcu besinleri tercih edilebilir, bu konuda sporcuların en büyük destekçisi olan supplementler hızır gibi yetişir  ve gelişimi destekler.Proteinler gün için de nasıl kullanılır?

Bir porsiyon besin takviyesinde izole edilmiş hızla kana karışan aminoasitler bulunur. Her porsiyonda ortalama 20-25 gram arasında  protein bulunur.

Gün içinde  tüketimi hakkında  konuşacak olursak öncelikle Protein ne zaman tüketilir ?

makalemizi okumanızı rica ediyoruz. Daha sonra ;

Sabah kahvaltıdan sonra bir porsiyon su ile karıştırıp içmek emilimi daha hızlı olmasını ve bir sonra ki antrenmana daha iyileşmiş kaslarla çıkmanıza yardımcı olacaktır.

daha sonra  antrenmandan hemen sonra sıcak vücudunuzun proteine ihtiyacı olduğu anda  tüketmeniz gelişimi destekleyip onarmayı hızlandıracaktır. Dediğimiz gibi takviye kullanımında  ölçeklere dikkat edin hem maddi acıdan hemde sağlık açısında günde  2 porsiyon yeterli olacaktır.

Sporla Kalın..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


two × one =