Sağlıklı Kilo Alma

sağlıklı kilo alma

Sağlıklı kilo alma çok konuşulan ve düzen isteyen bir hedeftir. Sağlıklı kilo alma konusunda  bir çok makale var fakat biz yağ değil kas kütlesi istiyoruz. Sağlıklı kilo alma vücuda protein kazandırmaktır. Detayları ile sağlıklı kilo almaya bakalım.

Kilo Almak

Kilo almak hacim kazanmaktır. Vücut ile orantılı şekilde büyümektir. Kilo alma yağ kütlesi yapmak değil kas kütlesi kazanmaktır. Çeşitli diyetler uygulayarak kilo alabilirsiniz bunlar genellikle bol karbonhidratlı ve  yağlı olacaktır. Bu durum sağlıklı elbette değildir. Fitness ve Vücut Geliştirmede yeri yoktur. Vücut geliştirmede bulk dönemi vardır bulk dönemi kısaca, kas kütlesinin yapıldığı ve karbonhidrat ve protein ağırlıklıdır.


Sağlıklı Kilo Alma Önerileri

Öncelikle sağlıksız önerileri söylemek gerekli. Örneğin uyumadan  hemen önce  karbonhidrat yani pilav tüketmek doğru değildir. Uyku sırasında metabolizma hızlanır ve  bu tüketimin vücuda bir yararı yoktur aksine uyutmaz rahatsızlık verir. Aşırı derece karbonhidrat tüketmek. Çikolata vb ürünler enerji içecekleri basit şekerler tüketmek de kilo almanıza  yardımcı olmaz sağlığınızı bozar.  Hızlı yemek yemek, sağlıklı bir yöntem değildir çünkü vücut sindirim sisteminizi bozar fayda sağlamaz. Tatlı ve yüksek karbonhidratlar tüketmek de aynı şekilde fayda sağlamaz  kısaca protein tüketmeden  kilo almak doğru değildir. Sağlıklı kilo alma sağlıklı besinler gerektirir ve egzersiz olmadan  olmaz.

Testosteron Nedir?

Bizim önerilerimize gelecek olursak, kendinizi yemeye odaklayın. Bulk dönemine girin. Ağır antrenmanlar  yapın ve daha  çok besin tüketin. Eşit miktarda karbonhidrat ve protein tüketin. Yulaf ezmesi ve Tavuk göğüsü gibi sağlıklı besinlere yönelin. Hepsinden önce  hedef bir kilo seçin ve buna  ulaşmak için elinizden  gelen her şeyi yapın. Günün En önemli öğünü olan  kahvaltıyı hiç bir zaman  kaçırmayın. Beslenme  programı oluşturun ve buna  uyun. Ara öğünleri kaçırmayın meyve ve kuru yemiş odaklı ara öğünler tüketin. Sağlıklı yağlara yönelin zeytin yağı gibi ama kızartma yağı değil salatalarda vb yiyeceklerde çiğ zeytinyağ tüketmeye çalışın. Sağlıklı kilo alma için  beslenme önemli önerilerimiz bu kadar.

Antrenman

Sağlıklı kilo alma için besleniyorsunuz peki bu kaloriyi harcamazsanız nasıl kas kütlesi kazanabilirsiniz? Cevap basit kas kütlesi kazanamazsınız. Kas kütlesi için egzersiz gereklidir. Sağlıklı kilo almak için beslenme ve antrenman  çok önemlidir. Antrenman  konusunda söyleyecek pek bir şey yok aslında. Aldığınız enerjiyi kullanın ve daha çok bileşik egzersiz uygulayın. Bileşik egzersizler ,daha  çok kas kütlesi yapmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra  vücut ağırlığı yerine serbest ağırlığı tercih edin. Kilonuzu kayıt altında tutun önemli bileşik egzersizleri uygulayın deadlift ve squat gibi. Hedeflerinize ihanet etmeyin doğru olduğunu düşündüğünüz yoldan ilerlemeye devam edin.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


5 × 5 =