Testosteron Arttırmanın Doğal Yolları

testosteron seviyesi arttırma

Testosteron Seviyesi Artırmak

Testosteron nedir ? sorusuna yanıt vermiştik ,kısa bir özet geçelim.Hayati bir hormondur ve kas gelişimi ,cinsel güç , ruhsal ve fiziksel gücümüzü destekler çok önemli bir hormondur sağlığımız için.Aslında bizim ilgilendiğimiz bölüm kas gelişimini desteklemesi ve hızlandırmasıdır.

Peki bu hormonları tetikler kas gelişimini artırıp hızlandırabiliriz?Bir kaç yönden  bakarsak öncelik yoğun antrenman yapmakta yani programlarınızda dinlenme süreleri kaldırdığınız ağırlıkları arttırmalısınız.

Bileşik Hareketleri tercih edin

Daha çok tek harekette birden fazla kas grubunu hedef alan hareketleri yani bileşik hareketleri tercih etmelisiniz.Yani bileşik hareketler , deadlift ,squat ,bench press ,dips gibi temel hareketleri tercih etmeli programlarınızdan çıkartmamalısınız.Bu hareketleri yapmadığınızda testosteron hormonlarınız  daha aktif ve daha çok çalışacaktır bu da kas yapısını gelişimini hızlandıracaktır.Aslında vücudunuzun direnç gösterdiği her  hareket testosteron salgılar fakat bu hareketlerde birden fazla kas grubu aktif çalıştığı için seviye daha çok artacaktır.Bileşik hareketlerden sonra üzerinde durmamız gereken bir şey daha var , zaten konunun başında  söylemiştik antrenman yoğunluğu testosteron salgılama da ki hızı arttırmak için önemli.Genellikle  tekrar sayısını arttırmak  , daha ağır çalışmak  ve dinleme süresini azaltmak  bu konuda yapabileceğimiz şeylerdendir. Evet ağır ve yoğun çalışmak testosteron  seviyenizi artırır fakat size zarar verecek kadar ağır çalışmayın yani hareketin formunu bozacak ağırlıklarla çalışmayın.

Bildiğimiz üzere bacak çalıştırmak büyüme ve testosteron hormonları salgılar.Bacaklar çok büyük kas gruplarıdır haftada 2 yada 3 gün çalıştırabilirsiniz.Ama bunu programınızda  bir günde  bir bacak bölgesi çalıştırın örneğin 1. kalf  çalıştırdınız 2. gün önbacak gibi programlarınızı biraz  dengeli ve beslenmenize dikkat ederseniz hem güçlü bacaklara hemde gelişmiş bir vücuda sahip olabilirsiniz.Dinlenme konusunda yapacağınız pek bir şey yok boş günlerinizde  bol bol beslenin  düzenli uyuyun ve vitamin ve mineral depolarınızı doldurun.Zeytin yağı ,fıstık ezmesi badem ve kabuklu kuru-yemişleri tercih edin.

Vitamin ve mineral depolarınızı doldurun. Testosteron seviyesini artırmak için fıstık ezmesi zeytin yağı vs tükettik bunun yanında  kalsiyum , D vitamini , D3 vitamini , E vitaminleri içeren meyve ve sebzelere yönelmenizi önerebiliriz. Bu konu hakkında ki soru ve görüşleriniz bizim için önemlidir.

Sporla Kalın !!

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


4 × three =