Uyku ve Vücut Geliştirme

uyku vücut geliştirme etkisi

Uyku

Temel anlamda  uyku tanımı şöyledir; İnsanlar ve bir çok hayvan da doğal dinlenme şeklidir. Gün içinde  vücutlarımız yorulur kaslarımız yıpranır ve  onarmaya iyileşme  gereksinimi duyar. Bu yüzden  ihtiyaç duyarız. Uyuma  düzeni olmadığında  problemler  ortaya çıkar. Uyku problemi yaşayanlar da, gün içinde  dikkatsizlik ,asabiyet yada  yorgunluk görülür. Bunun tam tersi fazlası ise depresyondan kaynaklanıyor olabilir. Uyku , her yaştan  insan  için önemlidir. Örneklersek , genç bir insan  için dün öğrendiği matematik sorusunun  mantığını aynı gün gece uyuması sayesinde  beynine işler. Yada  çok çalışan bir insan için vücudun  ve  beyninin iyileşmesini hızlandırır ve onarır.

Aslında  uyumak çok büyük kazançtır. Çünkü uyurken beynimizden  geçen  yada  gün içinde  gördüğümüz yaptığımız her şeyi oraya biriktirir ve  yapacaklarımızı da uyku sırasında  beynimiz sayesinde  planlayabiliriz. Düzenli olarak 6-8 arası uyku idealdir.

Vücut Geliştirme ile İlişkisi nedir?

Uyumak vücut geliştirmede  çok önemlidir. Nedeni uyurken vücudun  iyileşmesidir. Gün içinde  tükettiğimiz besinler  ile vücudumuz  gelişir iyileşir. Fakat uyurken  bu gelişme  daha  fazladır ve  sadece fiziksel anlamda  gelişme sağlanmaz.  Uyurken  hem fiziksel hemde  psikolojik anlamda  gelişme sağlanır. Gün içinde  öğrendikleriniz. Gün içinde  yaptığınız antrenmanların  vücudunuzda  bıraktığı kas yıkılmaları ve  bir çok iyileşme gerektiren bölgelerimiz  uykumuz sayesinde  diğer güne  daha güzel  başlar.Vücut geliştirmede bazı durumlarda psikolojik anlamda  yıkılabiliriz. Nedeni istediğimiz ağırlığı kaldıramamak yada  hedeflerimizde  ki kiloya  yada   istediğimiz ölçülere  ulaşamamak gibi nedenlerden  dolayı psikolojik takıntılar meydana  gelebilir. Uyku sayesinde  vücut gün içinde ki stres ve  yaralanmaları onarır ve  bize daha  güzel bir gün için zemin hazırlar.

Gün içinde  1 saat antrenman, sonrasında  7 -8 saat uyumak ve protein içerikli besinler tüketmek  bizi geliştirir. Bunların yanında motive olmak  için videolar ve  sohbetler gereklidir. Uyumadan  önce  tüketeceğiniz proteinler  karbonhidratlara da  dikkat etmeniz gerekir. Nedeni vücut  uyku sırasında  metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle yediklerimiz çok ağır besinler değil daha  hafif vücudumuza ve  midemize eziyet etmeyecek  besinler olmalı. Vücut geliştirmek  için sağlıklı beslenmeliyiz bunu biliyoruz. Uyumadan  bir kaç saat  önce  yediklerimizi sindirmeli ve daha  sonra  uyumalıyız. Bu sayede proteinlerin emili daha  fazla olacaktır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


two × 5 =