Vücut Geliştirme Nedir?

vücut geliştirme nedir

Vücut geliştirme nedir? sorusuna yanıt arayıp, vücut geliştirmenin ve detaylarını özenle sizlere sunacağız. Bu makalemizde  bu güne kadar yazdığımız makalelerin genel başlığını olan  vücut geliştirme konusunu ele alacağız.

Vücut Geliştirme

Vücut geliştirme, egzersiz beslenme ve motivasyon etkenlerinin bir araya gelerek kas fibrillerini geliştirmedir. Temelde kas geliştirme olsa da  her zaman en  ağır ve maksimum kas kütlesi bir işe yaramaz burada estetik ve genetik de ön planda olmalıdır. Sol biceps 40 cm ise sağ biceps 32 olması estetiği bozar bu yüzden  yarışçı tam puan alamaz. Vücut Geliştirmeci (Bodybuilder), bu işi yapan  kişi veya kişilere denir ama bizim genel ismimiz vücutçu veya boydci’dir. Az önce  verdiğimiz örnek gibi, rekabete dayalı bir spordur. Uzun antrenmanlar ve zamandan  sonra  jüri önüne  çıkıp  genetiğinizi ve kas kütlenizi sergilemeniz gerekir. Bu yarış sonucunda kazanır yada  kaybedersiniz yarışlar  bu şekilde  sürüp gider. Ünlü vücut geliştirmeciler, Arnold , Frank Zane, Jay Cutler, Phil Heat gibi Mr olmypia şampiyonları vardır. Milli sporcularımız ise Mahmut Irmak, Tolga Murat Balıkçı, Hakan Gümüş, Cenk Hoca, Serdar Aktolga gibi isimler sıralanabilir.


Vücut geliştirme  sadece erkeklerin yaptığı bir spor değildir. Erkek sporcusu ve ilgi duyanı çok fazladır diyebiliriz. Vücut Geliştirme bir çok etken etrafında gerçekleşir. Bu etkenleri sıralamak gerekirse;

Vücut geliştirmek düzeni ve programlı çalışmayı gerektirir. Vücut geliştirmek fedarlıktır, vücudunuza iyi bakarsanız oda size iyi bakar daha güçlü ve estetik bir vücut elde etmenizi sağlar. Fiziksel faydanın yanında daha  sağlıklı ve dirençli bir vücuda sahip olursunuz. Spor yapan insanların  daha  geç yaşlılık belirtileri gösterdiği bilimsel yollarla ortaya çıkarılmıştır.

Vücut Geliştirme Tarihi

On birinci yüz yılda, Hindistanlıların güçlenmek için geliştirdikleri dumbell ve benzeri aletler ile jimnastik yapmak ve kuvvetlenmek için açtıkları spor salonları benzeri inşa etmişlerdir. Bu dönemde ki amaç sadece güçlenmektir modern vücut geliştirmek ise, bunu estetik bir şekilde yapıp sunabilmektir. Modern halini 1980-1930 yılları arasında alan bu spor Eugen Sandow tarafından tanıtılmıştır. Sandow, bir ölçü belirleyip ona ulaşan yani ölçüye göre  kas geliştiren ilk kişi olmuştur. Sandow, vücut geliştirmenin babası olarak anılır ve çokça kitabı vardır.

Türkiye ise bu sahneye, 1970 yılında Ahmet Enünlü ile katılmıştır. Ahmet Enünlü 1970 yılında Belgrad’da gerçekleşen yarışda ilk madalyasını almıştır ve 8 defa dünya zirvesine çıkmayı başarmıştır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


sixteen + 10 =