Vücut Geliştirme Programı

vücut geliştirme programı

Vücut Geliştirme Programı Nedir?

Vücut geliştirmek için oluşturulmuş antrenman beslenme ve diğer etkenlerin düzenlenmiş ve bir plana göre  hazırlanmış programa vücut geliştirme programı denir. Bu makalemizde bu temel etkenleri ve neler yapabileceğimizi konuşacağız.

Vücut Geliştirmenin gereklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Uyku
  • Motivasyon
  • Beslenme
  • Antrenman

Belirlediğimiz bu sıraya göre açıklamaya başlayalım.

Vücut Geliştirmede Uyku Etkeni

Dinlenme ve gelişme süremizi tam olarak bu etken karşılar. Antrenmandan  sonra zarar gören kaslarımız en  çok uyku sırasında gelişir ve bir sonra ki güne daha güçlü kalkmamızı sağlar. Bu yüzden  bana  sorarsanız en  önemli etkenlerden  biri uykudur. Düzenli olması gereken bir etkendir. Vücut Geliştirmek için sağlıklı ve düzenli uyumalıyız. Uyku ve Vücut Geliştirme ilişkisi pek de karmaşık değildir ama  düzen şarttır.


Günde ortalama 6-8 saat yeterli olur kanısındayım. Gün içinde uykuda önemli gelişme sağlıyor. Daha genç sporcularımız için erken uyku vakitleri  büyümeyi oldukça hızlandırıyor diyebiliriz.

Motivasyon Etkeni

Vücut geliştirme programı dışında aslında ama, siz olmadan  olmaz. Bu işe önem  verdiğinizi çok fazla fedakarlık yaptığınızı biliyorum bende  yapıyorum. Fakat kendinize iyi davranmalısınız. Stresten uzak durun kendiniz için spor yapın ve  sizi mutlu eden şeylerle ilgilenin mesela vücut geliştirme programı yazımızı okumak gibi.

Motive  olmak  için vücut geliştirmeye özgü videolar izleyebilir yada  yazılar okuyabilirsiniz. Eğlenceli videolar izleyebilir yada  siz video çekebilirsiniz ama  motive  olmak için elinizden geleni yapın. Motivasyon bizi ayakta tutan neden  başladığımızı hatırlatan  şeydir unutmayın.

Vücut Geliştirme Beslenme

Beslenme  benim en  sevdiğim etken fakat definasyon dönemlerinde  acı verici oluyor. Bildiğimiz gibi definasyon dönemi iri kaslarımızı sıkıştırıp daha  sıkı bir görünüm elde etmek için uyguladığımız bir dönemdir. Bu dönem  dışında yediklerimizde pek kendimizi sıkmayız üstüne daha  çok yeriz. Büyümek için daha  çok yemeliyiz.

Vücut Geliştirme programı beslenme konusunda, hedeflerimizi belirlemeli ve daha  özenli besinler yemeliyiz. Burada ki önemli besinler protein içerikli besinler  ve bitkisel proteinlerdir.

Sadece proteinle olmuyor  tabi ki, fakat daha  çok protein daha az karbonhidrat size sağlıklı bir vücut geliştirmenizi sağlar. Bunların yanı sıra Karbonhidrat mı yoksa Protein mi diye düşünürseniz ikisinde tutarlı şekilde tüketmeyi deneyin.

Vücut Geliştirme Antrenman Etkeni

Yukarıda saydıklarımızın yanında  günün sadece bir saatini harcadığımız antrenman konusuna geldik. Antrenman bizim kaslarımızı yırtıp daha  güçlü bir hale gelmek için salonda  geçirdiğimiz süreden ibarettir.  Vücut Geliştirme programı içinde en  önemli faktör daha doğrusu ilk düzen ve program içeren etkendir. İlk başladığımda ne  uyku ve  motivasyon nede beslenmeyi düşünmüştüm sadece antrenman her zaman antrenman. Çok önemli evet ama  bir bütünü oluşturmak için ufak parçalara ayırmak gerekir.

Antrenmanlarda  su tüketmek çok önem arz eder. Son sette bir tekrar daha yapmak sizi yarın daha  esnek ve çalışmış bir kas kütlesine sahip olmanızı sağlar. Bunda ki düzende yine hedeflerinize göre  olmalıdır. Kişisel antrenman programına sahip olmalısınız.

Vücut Geliştirme Programı (Antrenman Programı)

Yukarıda ki bir çok etkeni yazma  gereği duymayız ama antrenman programları içinde  hareketler  ve  tekrar sayılar vb gibi bir çok değişken vardır. Bu yüzden  karışıklığı önlemek için parçaları küçülterek yazarız.  Örnek bir antrenman programı şöyle olmalıdır;

vücut-geliştirme-programı
Vücut Geliştirme Programı

Yukarıda ki program tamamen  bölgesel, orta ve yeni başlayanlar için   üç günlük muhteşem bir vücut geliştirme programıdır. Kişisel program almak için Ücretsiz Program Al formunu doldurun size özel programınızı alın.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 × five =