Vücut Geliştirme ve Duruş (Postür)Bozuklukları

duruş bozuklukları vücut geliştirme

Duruş bozuklukları , bildiğimiz gibi yanlış hareketlerden  , alışkanlıktan  yada genetik yapıdan  oluşabilir.

Duruş Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir ?

Dik durma ve oturma alışkanlık haline getirilmesi gereken bir durumdur , o yüzden çocukluk zamanlarında  yada  gençlik yıllarında  spor yapmak  çok faydalı olacaktır. Bu demek olmuyor ki çocukken olmadı artık bizden geçti , bu durumu düzeltmek için öncelikle dikkat etmeli alışkanlık haline getirmelisiniz. Bunun yanı sıra duruş bozukluğuna  aşırı kilo , zayıf bel ve karın kasları da sebep olur. Yanlış yapılan ağırlık antrenmanları , zayıf kemik dokusu ve beslenme gibi faktörler sıralanabilir.

Duruş (Postür) Bozukluklarını Nasıl Düzeltebiliriz ?

  • Düzenli olarak spor yaptığımız da vücudumuz kas kütle elde edeceği için duruşunu(postürünü) biz istemesek de düzeltecektir, çünkü kaslarımız vücudumuzu destekler.
  • Bu durumu fark ettiğiniz anda  düzeltmeye çalışın çünkü ileri yaşlarda  omurga da bir çok sağlık problemine sebep olabilir.
  • Duruşunuzu alışkanlık haline getirebilirseniz bu zamanla düzelir ve pozisyonunuz yanlış olduğunda  vücudunuz da  sırt ve bel kaslarınız da  ağrıya sebep olur.

Vücut geliştirme yapan bir insan  için bu problem değildir yukarı da  dediğimiz gibi kaslarınızı ne kadar geliştirirseniz vücudunuz o kadar düzelir.  Bu düzelme sadece fiziksel anlamda  olmaz , duruş bozukluğunun düzelmesi insana çok büyük bir öz güven  desteği verir çünkü artık o duruş yok artık sorun giderildi.Antrenman programlarınızdan  sırt egzersizleri (seated cable row , deadlift ,barfiks gibi hareketleri) eksik etmeyin. Sadece sırt çalıştırarak bu durumu düzeltemezsiniz, sadece sırt çalışırsanız  omuriliğiniz esner ve bir yay gibi arkaya doğru esner  vücudunuz  C  harfi gibi bir şekile benzer bu yüzden karın egzersizleri (crunch,leg raise,reverse crunch ,cable crunch gibi ) programlarınızdan eksik etmemenizde  fayda var.

Çalıştığınız ağırlıklara ve  program şekline göre  kendinizi sakatlanmamaya dikkat edin. Örneğin vücut ağırlığı ile serbest ağırlık arasında  kaldıysanız  ve serbest ağırlık ile çalışacak seviyedeseniz serbest ağırlıklar ile çalışmanız daha  düzgün ve dengeli bir duruş sağlayacaktır. Uyku bildiğimiz gibi  melatonin bakımında önemli olduğu  gibi yatağınız da duruşunuz bakımında  önemlidir kendinize uygun yatağı bulun.

Beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken  aldığınız vitamin ve mineraller  yeterince  tüketmeye dikkat edin bildiğimiz gibi kemik dokusu ve yapısı için kalsiyum şarttır bu yüzden sağlıklı kemikler  için beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede ileri yaşlarda  ki kemik problemlerinin de önüne geçebilirsiniz.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


3 × 3 =