Vücut Geliştirme ve Pirinç Tüketimi

vücut geliştirme pirinç tüketimi

Pirinç Tüketimi !!

Yine beslenme konusunda önemli bir besin olan pirinç  hakkında yazmaya başlıyoruz. Pirinç bildiğimiz üzre tropik ve yağışlı iklimin yoğun  olduğu bölgeler de yetişir.

Buğday ve mısırdan sonra üretimi  çok yapılan bir besindir ve biz sporcuların  da en büyük tercihlerinden birisidir. Pirinç kompleks  karbonhidrattır yani daha zor sindirilip daha çok uzun süreli  ve kaliteli  karbonhidrat anlamına gelir. Bu sayede  basit karbonhidratların verdiği  bir kaç dakikalık enerji yerine saatlerce  vücudumuzu etkiler ve yaşamak için gerekli enerji,  antrenman ,  spor esnasında kaybettiğimiz  enerjiyi ve antrenman  sonrasında da kullanabileceğimiz enerjiyi anlamına  gelir.  Protein emilimini destekler. Basit  karbonhidratlara göre vitamin ve mineral  açısından  çok iyi durumdadır.

Bu vitamin ve mineral  zenginliği vücuda, kemik yapısına ve bir çok  eksikliği  gideriyor  bu yüzden sporcuların  tercihlerinde yer alıyor. 100 gram pirinçte;

  • B1 vitamini
  • B2 vitamini
  • Demir
  • E vitamini
  • Fosfor
  • Kalsiyum
  • Magnezyum
  • Potasyum
  • Sodyum

Vitamin ve mineralleri  bulunur. Bu bol vitamin ve mineral zenginliği  sayesinde  vücut için  vazgeçilmez  bir besindir.

Pirinç  neden önemli?

Eğer  spor yapıyorum diyorsanız  pirinç tüketmeden hedeflerinize ulaşmanız  çok uzun zaman alacaktır. Çünkü besin değerleri açısından çok iyi olan bu karbonhidrat hem sağlık hemde kaliteli bir yaşam sunuyor. Örneğin güce sahip olabilmek için önce kemiklerinize  ihtiyaç duyarsanız  ve bunun yanı sıra içinde ki demir ile kalp ritmini ve kan basıncını de geliyor. Aslında  tam olarak sağlıklı  bir yaşam ve Spor hayatı için pirinç  ve  bulgur  tercih  edilmelidir.

Ne zaman tüketilmeli?

Bir süre zarfımız  yok fakat genellikle bulk dönemlerin de   fazla lapa  pirinç  pilavından bıkarız çünkü bulk döneminde çok fazla  besin protein ve kaliteli  karbonhidrat  tüketmek  zorundayız. Bu yüzden  genellikle  bulk döneminde çok tercih edip definasyon  ve diğer durumlarda daha az pirinç pilavı yada  daha az  karbonhidrat tüketiyoruz.Sadece  pilavı  derken  ne kast ediyorum yağlı ,  bol tuzlu yada tereyağlı  falan değil  tabi ki daha az tuz daha az yağ ve daha az basit karbonhidratların bir araya geldiği pilav yada sadece  lapa tuzsuz ve yağsız sade en sağlıklı lapa pilavı tercih edebilirsiniz.

Bulk dönemi  bildiğimiz  üzere kas gelişmişini maksimum seviyeye çıkarmayı hedefleyen bir dönem ,  ama amacınız sadece kilo almaksa  bu besin sizi  çok  mutlu  edecektir  çünkü  bol miktarda kaliteli karbonhidrat  sayesinde kilonuzu bir anda değil daha dengeli  ve sağlıklı  olarak artış  gösterecektir. Daha ileri yaşlar da bol karbonhidrat göbek yapabilir  aman dikkat!

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


16 − fourteen =