Vücut Kitle İndeksi Hesapla

Vücut Kitle İndeksi Nedir ?

Vücut kitle indeksi, sıradan  yetişkin  bir insanın boyuna ve  kilosuna oranıdır diyebiliriz. Bu oran  sizin boy ve kilo oranınıza göre  sağlıklı yada  risk altında  olduğunuzu belirler. Sadece biz sporcuların  kullandığı bir terim değildir Vücut Kitle İndeksi. Sağlık konusunda  çok önemli bir yeri vardır. Genellikle kulak aşinalığı vardır her insanda. Söylediğimizi gibi sağlımız için gerekli bir parametredir.

Vücudumuzun evet  yağlara  ihtiyacı vardır fakat bize  zarar verenlere  ihtiyacı yoktur. Vücut  Kitlenizin orantılı olduğunu söyledik. Bu durum  yani bu oran  fazla  yada  çok az  olduğunda sağlığınıza büyük zararlar  verebilir.Bu hesaplama  size  tahmini değeri verir. Net olarak emin olmazsınız  sebebi her  insan  farklı yaratılmıştır. O yüzden  sonuçlara  yakın  değerleri ve durumları  kabullenmek  gerekir.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır ?

Yukarıda  genel olarak vücut kitle indeksinden  bahsettik. Sıra  nasıl hesaplanır kısmına  geldi. Formül en sade şekilde  şöyledir ,

Vücut Kitle İndeksi = AĞIRLIK(KG)/BOY(CM)*BOY(CM)

Formülü şeklinde  diyebiliriz. Kilogram cinsinden  Vücut Ağırlığınız / cm cinsinden Boyunuzun karesidir.Formül bu kadar  peki değerleri neye  göre  karşılaştırıyoruz.

  • 0-18.4 : Zayıf
  • 18.5-24.9: Normal
  • 25-29.9 :Fazla kilolu
  • 30-34.9: Şişman(Obez)

Vücut kitle indeksi , sonuç aralıkları standart olarak bunlar  kabul edilir. Dönem dönem  bu kontrolleri yapmak çok faydalı olacaktır. Sebebi yaptığınız sporun  faydasını  yada  diyetlerin etkisini görmenize yardımcı olur. Bu sayede daha  motive  ve  kararlı bir şekilde  hedeflerinize  ulaşabilirsiniz.

Yukarıda  ki değerleri en  sağlıklı ve  güzel bir görünüm için 18.5 ile 19.9 arasında ki vücut kiyle indeksine olmaya  çalışmalıyız.Bu sayede daha sağlıklı dolaşım ve  sağlıklı organlar elde etmiş oluruz. Yağ yakımını bu değerler ile takip edebilir ve daha sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Kilo(kg):
Boy(cm):
Vücut Kitle Endeksiniz:
Sonuca Göre: