Yeni Başlayanlar İçin

yeni başlayanlar için tavsiyeler

Değerli okur , burada  öğrendiğin her şey senin iyiliğin , vücudun ve kaliten içindir unutma.

Vücut  Geliştirme  emek ister !!

Yukarıda  okuduğunuz  doğru  , vücut  geliştirme  emek ister. Vücut geliştirme  fedakarlık ister  ve  vücut  geliştirme para  ister. Bir  işe başlamadan  önce  onu bir  tartmak  gerekir. Örneğin bir  ağırlığı kaldırmadan  önce  ağırlığının ne  kadar  olduğuna  bakmak yada  o ağırlığı kaldırmanın riskleri , kazançları ve kayıpları  ne olabilir bunun analizini yapmak  olmalıdır.

Kendinizi Tanıyın.

Boyunuzu , kilonuzu  yada  psikolojik yapınızı  kabullenin, ilerde  ben  buydum  bu oldum  diyebilmek için kendinizi tanıyın ve  hedeflerinizi belirlemeye  hazır  olun. Bir  çok insan  psikolojisi yetmediği için bu işi yarıda  bırakır  nedeni insanların  sen  yapamazsın sen  beceremezsin yada  sana  yakışmaz  , o kadar  çok fazla  olmaz mı ,çok kaslı iri güzel değil gibi ön yargılarından  dolayıdır. Çünkü insanların ağzı var  ve  ağzı olan konuşuyor.

Hedeflerine ve Amaçlarınıza  uygun çalışın.

Örneğin bir  atlet iseniz , sizin hacme değil hıza  ve esnekliğe ihtiyacınız  var  demektir. Bu yüzden  bir algoritma  oluşturup onun  üzerinden ilerleme kaydetmeye  çalışın. Küçük hedefler  sizi çok büyük bir insan yapabilir bunu sadece  vücut  geliştirmede  değil bütün hayatınız da  kullanmalısınız. Temel prensip sahibi insanlar sınıfına  girmeye  başlayın örneğin , doğru bildiklerinizi bile araştırıp neden  doğru olduğuna  kadar  öğrenin herkesin dediğine değil sizin nasıl düşündüğünüz  önemlidir. Bu şekilde  Motivasyon sağlayabilir ve devamlığı sürdürebilirsiniz.


Isının !!

Antrenmana  , spora başlamadan  önce  ısının esneyin esneklik önemlidir çünkü kas  gelişmek için önce  sıkışma  sonrasında  esneme  ister. Bunu unutmayın. Isınmak  için her şeyi kullanabilirsiniz. örneğin 5  dakika yürümek  yada  çeşitli ısınma  hareketlerini kullanmak  sizin yararınıza  olacaktır.Koşun yürüyün , şınav çekin , başlayacağınız  hareketi ağırlıksız yapın vs bunlarla  sakatlanmanın önüne  geçebilir daha  sağlıklı kas üretebilirsiniz.

Hareketleri doğru yapın.

Antrenman sırasında  kendi amacınıza  uygun antrenman programlarını ve  hareketleri kullanın bu sizi daha  ileriye  götürecektir. Salonda  ki en büyük adamın yaptığı hareketi yapmanız  şart değil evet sizde  o hareketleri yapabilirsiniz ama  amacınız  farklı ise daha  hafif ağırlıklar  kullanın yada  farklı hareketleri kullanmayı deneyin. Olmuyor mu gelişemiyor musunuz serbest  ağırlıklara geçin   yine mi istediğiniz şekilde  geliştiremediniz mi o zaman daha  çok beslenin.

Çok yemeden  olmaz.

Çok yemeden  kastımız  protein içerikli besinler yanlış anlaşılmasın! Kaslarımızın yapısı bildiğimiz gibi proteinlere  dayanır bu yüzden bolca  protein ağırlıklı besinler  tüketin. Örneğin yulaf ezmesi  içindeki bol miktarda  ki protein sayesinde  her sporcu için gereklidir ve  her  yaştan insan  günlük hayatında  tüketerek günlük protein ihtiyacını karşılayabilir. Olay sadece  protein  değil bunu unutmayın. bu konuyu  karbonhidrat mı ? protein mi ? yazımızdan daha  ayrıntılı öğrenebilirsiniz.

Yeni başlayanlar Cimri olun paylaşmayın.

İstediğiniz gibi yaşamakta  özgürüz  fakat  kendi iyiliğimiz için bir  miktar  bencil ve  cimri olmamız  gerek . Bu  yüzden  nasıl fedakarlık yapıyorsak  aynı bu şekilde  cimri ve  bencil olun kendiniz için bu cimrilik  para  değil yada  başka  bir şey değil bu cimrilik  yemek.

Yemeğiniz sırasında  hiç bir şeyle  ilgilenmeyin  yada  hiç kimseyle  konuşmayı  disiplinli bir şekilde  yemek yedikten  sonra  hayatınıza  geri çünkü yemeden  büyüyemiyor  ve  gelişemiyoruz.

Bolca  Kaliteli karbonhidrat Tüketin.

Vücut geliştirme  ve  bir çok sporda  beslenmenin önemli olduğunu artık biliyoruz  bu  yüzden yeni başlayanlar  düzgün beslenmeye  dikkat etmemiz  gerekiyor. Kaliteli karbonhidrat  yani kompleks  karbonhidratlar  tüketeceğiz. Örneğin pirinç  , pirinç bizim karbonhidratımızdır bunu unutmayın  eğer  pirinç sevmiyorsanız  bulgur da  tüketebilirsiniz. Pirinç benim en büyük karbonhidrat  seçeneğimdir  çünkü sağlam  ve  temiz  enerji sağlar , sonra  sırasıyla tam buğday  unlu ekmek , esmer makarna , çavdar  unlu ekmek, kepek ekmeği gibi kompleks  karbonhidratlar sırasıyla  gider.

 

Görüşmek  üzere  kendinize  iyi bakın. Takipte Kalın..

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


one + 3 =