Yeşil Çay Nedir? Faydaları Nelerdir?

yeşil çay nedir

Yeşil Çay

Yeşil çay, sağlımızı çeşitli yönlerden etkileyen ve çok tüketilen bir bitkidir. Tüketilen diğer çay çeşitlerine göre bir kaç adım daha  öndedir. Metabolizma hızlandırır ve yağ yakımına büyük destek sağlar. Bu makalemizde yeşil çay ve faydalarını incelemeye devam edelim.

Yeşil çay zayıflatıcı etki gösterir. Metabolizmayı düzenler ve hızlandırır. Bildiğimiz siyah çay gibidir fakat siyah çaya oranla daha sağlıklı ve yağ düşmanıdır. Yeşil çay zayıflatır mı? sorununun yanıtı verdik diye düşünüyorum. Kalori bakımından içinde şeker olmazsa 0 kaloridir zaten su ve çay bileşimi eğer siz beş şekerli içmiyorsanız  sıfır kalori içerir. Vücutta ki fazla birikmiş kaloriyi de içinde bulunan kafein kullanarak vücudunuzdan atar. Bunun yanı sıra bolca kafein kahvede bulunur ve bir çok etki ile aynıdır. Bir bardak yeşil çay 25 mg kafein içerir. Kafein insan vücudunda uyarıcı bir etki yaratır buda insanda daha enerjik bir hal demektir. Hareket  demek kalori yakmak demektir. Zayıflamanın temeli çok kalori harcamaktır. Bu gibi besinler sayesinde yağ yakma süreci hızlanacaktır.

Yeşil çay, etki ve faydaları bitmek bilmez. İçinde bulunan kafein sayesinde zayıflama konusunda yardımcı olduğunu söylemiştik. Antioksidan zenginidir. Siyah çaya oranla  daha  aktif ve bol miktarda antioksidan bulunur. Epigallokateşin Gallat isimli antioksidan vücutta bulunan  yağ asitlerini parçalama süresini hızlandırır. Bu antioksidan  aynı zamanda kolesterolü düzenler, insülin direncini dengeler ve kan şekerini düzenler vb. bir çok sağlığa faydaları işler yapar. Antioksidanlar bu gibi etkiler üzerine kanser ile savaşma  konusunda da ustadırlar.


Yeşil Çay ile Kaç Kilo Verilir?

Aslında böyle bir soru karşısında söyleyecek çok fazla bir şey yoktur. Metabolizma hızlandırır yağ yakar ama  her insan ortalama belirli bir kilo kaybettirme gibi bir durum söz konusu değildir. Bu bir ilaç değildir. Yeşil çay sizin metabolizma hızınızla oynar diyebiliriz. Bazal  Metabolizma hızlı ise daha  hızı değilse yavaş metabolizmayı hızlandırmaya çalışır. Bilimsel çalışmalar doğrultusunda tüketen bireyler 12 hafta sonrasında 2-6 kg zayıfladığı ispatlanmıştır. Yerinde duran bir kimseye sağlık sağlar ama  pek fazla yağ yaktırmaz. Spor yapan bir kimse faydasını daha  fazla görür. Yaşınız genetiğiniz cinsiyetiniz vb durumlar yağ yakma konusunda önemli faktörlerdir.

Bizim ilgimizi çeken ve önemli noktaları vurguladığımızı düşünüyorum. Bunların dışında bir kaç önemli hatırlatma gerekli. İştahı azaltır ve kilo kontrolüne yardımcı olur.İştah kesici hormonları aktif hale getirir. Yağ emilimini azaltır. Diyetleri daha  eğlenceli ve düzenli hale getirir. Sağlıklı zayıflamayı hedefler. Kalp sağlını korur. Kardiyo ile problemleri önler ve dolaşımı pozitif yönde etkiler.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


eleven − 3 =