Yulaf Ezmesi Nedir? Ne İşe Yarar?

yulaf ezmesi ne işe yarar

Yulaf Ezmesi Nedir? Ne İşe  Yarar?

Yulaf Ezmesi , vücut geliştirmecilerin ve diğer sporcuların çok tercih ettiği bir tahıldır. Yulaf ezmesi besin değerleri bakımından zengindir.Protein , vitaminler ,mineraller ve yüksek seviyede ki lif açısından çok zengin bir besindir.

Sporcular neden yulaf tüketir?

Spor yapan bireyler açısından ,  besin öğelerinin çok olması ve diyet lifinin bol miktarda bulanmasından çok tercih edilir.Her türlü diyette veya sıradan öğünlerinizde tüketebilirsiniz .Protein açısından incelenirse , 100 g yulaf ezmesinin içerisinde 10-12 g kaliteli protein bulunur ve 100 g yulaf ezmesi içerisinde 8-10 g lif bulunur.

Vücut geliştirmenin her döneminde tercih edebilirsiniz fakat döneme göre öğünlerinizi ayarlamalısınız  , örneğin bulk dönemde  her öğünde  30-50 g arası tüketebilirsiniz yada Definasyon döneminde , ara öğünlerde  ölçerek diyetinizde ki kalori miktarına göre tüketebilirsiniz.Hayır ben  spor yapmıyor derseniz önemli bir öğün  genellikle kahvaltılarda tüketmeniz daha faydalı olur.Yulaf ezmesinin görülen bir yan etkisi yoktur fakat tadı pek beğenilmez. Tadı konusunda yapılabilecek pek şey  yok ama  örneğin omletler içinde tüketilebilir.

Yulaf genel olarak  belirli hastalıklara karşı  korunmamızı da sağlar.Kan şekeri ve kolesterolü düzenler, şeker hastalığı (diyabet) , kalp krizi riskini  azaltıyor ve  tokluk hissi veriyor.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


9 + 18 =